Parçalı kalıp tasarımının dişli benzeri parçalarının hassas dövülmesine uygulanması
An Application of multipart die design on precise forging of gear like parts
- Tez No: 136483
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-II- ÖZET Dövme sağladığı üstün mekanik özellikler ve kolaylıklar nedeni ile üretim yöntemleri içinde büyük önem taşımaktadır. Kapalı kalıpla klasik çapaklı dövmede,çapak oluşumu malzeme kayıplarına,çapağın alınması ise zaman ve işgücü kayıplarına neden olmaktadır.Kapalı kalıpla hassas dövmede ise söz konusu durumlar ortadan kalmakta,fakat kalıp tasarımlarında ciddi çalışmalar yapılması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Kalıpların çok parçalı imal edilmesi ile hem kalıp ömrünün uzatılması hem de seri üretime katacağı faydalar açısından çok önemlidir. Bu çalışmada konunun anlaşılması bakımından özet olarak dövme teknoloji kapsadığı önemli konular ayrıca çok parçalı kalıp tasarımına örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-III- ABSTRACT Forging method has a special importance in the manufacturing methods because of the mechanical properties it provides. In the closed-die forging with flash, the production of flash causes to material waste and also cleaning the flash results in waste of time and labor. Moreover, the closed-die sensitive forging solves such problems but it brings requirements for serious studies on die designing. Die manufacturing with multi-parts is important! for both increasing lifetime of die, and for increasing effectiveness of mass production. In this study, information about die forging technology and major points have been mentioned and a design of die with multi-parts has been given as a sample in order to clarify the subject.