Ventilasyon içeren dikdörtgen bir ortamda karışık konveksiyon
Mixed convection in a vented enclosure
  1. Tez No: 136484
  2. Yazar: BAHAR AYVAÇİÇEĞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Düşey bir yüzeyi izotermal olan bir ortamda karışık konveksiyon akışı nümerik olarak incelenmiştir. Zorlanmış akış koşullan, bir dış akışın, kapalı ortama izotermal yüzeyin altındaki bir girişten girmesi ve izotermal yüzeyin üstünde girişin karşısındaki ventilden çıkması ile sağlanmaktadır. Kaldırma kuvveti duvar ve akım arasındaki sıcaklık farklarından dolayı oluşmaktadır. Bu çalışmada geometrik ve transport parametrelerinin değişik değerlerinin akış üzerine etkileri incelenmiştir. Laminer, iki boyutlu akış kabulü yapılmış ve problem kaldırma kuvveti parametresi, Reynolds sayısı ve boyut oranı ile yönetilmiştir. Sıcaklık potansiyelinin pozitif ve negatif değerleri ele alınmıştır. Sonuçlar, düşük Grashof sayışında, kaldırma kuvvetinin her iki yönü için zorlanmış akışın artmasıyla ısı transferinin arttığını ve Grashof sayısının yüksek mutlak değerlerinde etkileşimin oldukça karmaşık olduğunu göstermektedir. Bu etkileşim, uygun akış ve sıcaklık alanları ve lokal ve ortalama Nusselt sayılan verilerek fiziksel olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mixed convection flow is investigated numerically in an enclosure with an isotermal vertical wall. Forced flow conditions are provided by an external flow, enters the enclosure through an inlet at the bottom of isothermal surface and exists from a vent at the top of isothermal surface, facing the inlet. Buoyancy is generated via the difference in temperatures between the wall and the stream. The effects of geometric and transport parameters on flow are of interest in this work. Laminar, two dimensional flow is assumed and the problem governed by the buoyancy parameter, Gr/Re and the Reynolds number, Re and aspect ratio, a. Both postive and negative temperature potentials are considered. The results indicate that heat transfer increases with an increase in forced flow for both direction of the buoyancy and the interaction becomes quite complex at higher absolute values of the Grashof number. This is expressed in terms of the corresponding flow and themal fields and local and average Nusselt number data.