Düşük boyutlu yapılarda yabancı atom problemi ve polarizasyon
Impurity problem and polarization in low dimensional structures
  1. Tez No: 136522
  2. Yazar: İLHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kuantum Jgryularına ve tellerine hapsedilen bir elektron incelenmiştir. Kuantum kuyusu ve teli içinde hapsedilmiş elektrona yabancı atomun ve dışjelektrik alanın etkisi araştırılmıştır. Kuyu ve telde, elektrik alanın yokluğunda, ejıe4i-J^arJarımn hapsedici etkisi özellikle elektronun polarizasyonu(self polarizasyonu) olarak ele alınmıştır. Ssif- polarizasyon yabancı atomun konumuna, enerji duvarlarının büyüklüğüne ve düşük boyutlu yapıların boyutlarına bağlı olarak temel ve birinci uyarılmış durumlar için hesaplanmıştır. Elde edilen pozitif ve negatif self polarizasyonlar normal polarizasyon değerleri ile karşılaştırılmıştır. İlgili Sçhrödinger denklemlerin çözümünde Airy diferansiyel denklem çözümleri ve yaklaşık çözümlerde varyasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, an electron confined in quantum wells and quantum well-wires is considered. The effects of an external electric field and impurity on such an electron are investigated. In the wells and well-wires, the confining effect of energy walls the polarization of the electron(self polarization) is of special interest in the absence of electric field. The self polarization which depends on the impurity location, the magnitude of the energy walls and the dimension of the low dimensional structure is calculated for the ground state and the first excited state. The polarizations obtained as negative and positive is compared to normal polarization values. Solution of the Airy Differentional Equation and the approximate variational solution are employed in solving corresponding Schrödinger equation.