Bor mineralleri ve türevlerinin tayin metodları
Analysing methods of ores and subdivision of boron
- Tez No: 84443
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Türkiye günümüzde en büyük bor minerali rezervlerine sahiptir. Dünya üretiminde de ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde son yıllarda bor rezervlerinden üretilen konsantrelerden, bor bileşiklerinin üretimine geçilmiştir. Bu çalışmada, doğada serbest halde bulunmayan borun, bileşiklerinden tayin metotları araştırılmıştır. Eskişehir-Kırka Boraks İşletmeleri 'nden alman tinkal, konsantre tinkal ve boraks pentahidrat ürünlerinde, klasik borik asit titrasyonu, potansiyometrik titrasyon, nötralimetrik ve iyodometrik yöntemlerle borat içerikleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda, klasik borik asit titrasyonunda kullanılan polihidroksi kompleksleyicilerden glikoz ve sakkaroz yanında ekivalens noktasının tespiti, mannit ve gliserine göre daha zordur. Nötralimetrik tayin yönteminde pH indikatörleri yanında sonuç almak mümkündür. İyodometrik titrasyonda mannit gibi pahalı bir maddenin kullanılması, KIO3 ve Ki kullanılması, uzun sürede sonuç vermesi bu yöntemin dezavantajlarıdır. Susuz ortamda potansiyometrik titrasyon yöntemiyle de bor tayini yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey has the biggest boron ore rezerves of the world and it is the second country which produces large amounts of boron. In the last decades Turkey has been travesed to the production of boron compounds from the concentrated species obtained from boron reserves. In this study, the methods of dtermination of boron from its compounds have been investigated, as it is known it can't be found in apure composition at the nature. The borate contents of tincal, concentrated tincal and the products of boron pentahidrate supplied from Eskişehir-Kırka Boron Industries have determined by the classical boric acid titration, potansiometrik titration, neutralimetrik and the iodometrik titration methods. In our studies, it was observed that, it is more difficult to determine the equivalence point in the classical boric acid titration via polyhydroxy complexing agents in the existence of glucose and sucrose than mannite and glyserine. It is posibble to have good results via pH indicators in the methods of Jueutralimetric deterrmination method. The disadvantages of the iodometric titration are the usage of a expensive material, mannite, and the time elapsing subtances KIO3 and KI. The boron deterrmination can be done the potanciometric titration at the non-aquesouus medium.