Karbon çeliklerinin sülfürik asit ve etanollü sülfirik asit çözeltilerindeki korozyon davranışı
The Corrosion behaviour of carbon steels in sulphuric acid and ethanolic sulphuric acid solutions
  1. Tez No: 21938
  2. Yazar: İKRAM KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Karbon Çeliklerinin Sülfürik Asit ve EtanoIIü Sülfürik Asit Çözeltilerindeki Korozyon Davranışı Bu çalışmada değişik yüzdede karbon içeren çeliklerin (1020, 1030,1040, 1050) oksijensiz 0,1M Na2S04 ve 0,05M H2S04 çözeltilerindeki pasifliği ve korozyon davranışı, kararlı-hal potansiyostatik metot kullanılarak incelenmiştir. Bu çeliklerin anodik polarizasyon eğrilerinde pasifleşme tepesi yoktur. Fakat transpasif patonsiyel bölgesinde anodik polarizasyondan sonra ters yönde potan siyel uygulaması yapılırsa, pasifleşme sağlann\ Bu çeliklerin tekrar pasifleşme ve Flade potansiyellerinin karşılaştırılması 1020 çeliğinin (karbon içeriği düşük) diğerlerinden daha kolay pasifleşebileceğini gösterir. Bütün çeliklerin hem asidik hem de nötral çözeltilerdeki katodik polarizasyon eğrileri aynıdır. Asidik çözeltilerde, bu eğriler korozyon potansiyeli civarında sınır akımı gösterirken; nötral çözeltilerde akım limit değere ulaşmadan önce Tafel bölgesi verirler. Asidik çözeltilerde korozyon reaksiyonunun hızını, hidrojen iyonlarının yüzeye difüzyonu belirlerken; nötral çözeltilerde, aktivasyon kontrollü hidrojen çıkışı, hızı belirler. Ayrıca 1020 çeliğinin etanollü sülfürik asit çözeltilerindeki pasiflik karakteri, hidro jen iyonu konsantrasyonu ve su/alkol oranı değiştirilerek araştırılmış; asit konsant rasyonu azaldıkça pasifliğin daha kolay gerçekleşüği görülmüştür. Su/alkol oranının büyümesi, kritik pasifleşme akımı büyümesine ve korozyon potansiyelinin negatife kaymasına neden olmuştur. Bu ortamlarda da katodik polarizasyon eğrileri, korozyon potansiyeli civarında sınn- akımı verirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Corrosion Behaviour of Carbon Steels in Sulphuric Acid and Ethanolic Sulphuric Acid Solutions In this study the passivity and the corrosion behaviour of steels having va rious carbon content (1020.1030,1040,1050) in oxygen free 0,1M Na2S04 and 0,05M H2SO4 solutions were investigated using steady-state potentiostatic method. There is no passivation peak in the anodic polarisation curves of these steels. Ho wever, following the polarisation at transpasif potential range, potential applications in the reverse direction cause repassivation. Cotnparision of the repassivation and Flade potentials of these steels show that steel 1020 (low carbon content) is passi- vated more easily than the others. Cathodic polarisation curves are the same for all steels both in acidic and neutral solutions. In acidic solutions these curves have li miting current region around the corrosion potential, while neutral solutions give a Tafel region before current reaches to limit value. So, in acidic solutions diffusion of hydrogen ions control the corrosion reaction rate, but in neutral solutions activa tion cotrolled hydrogen evalution control the corrosion rate. In addition the passivi ty characteristics of steel 1020 in ethanolic sulphuric acid solutions were investiga ted changing hydrogen ion concentration and water/alcohol concentration ratios. It was observed that the decrease in acid concentration the easier the passivity was ob tained. The increase in the water/alcohol ratio cause the increase in the critic passi vation current and shifts the corrosion potential towards negative values. In these media also the cathodic polarisation curves were found to exhibit li miting current around the corrosion potential.