Karbon çeliğinin hidroklorik asit çözeltisindeki korozyonuna allantoin molekülünden sentezlenen schiff bazının inhibitör etkisi
The inhibition effect of schiff base synthesized from allantoin molecule on carbon steel corrosion in hydrochloric acid solution
- Tez No: 342949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALİ GÜRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1,0 M HCl çözeltisi içerisinde yumuşak çeliğin korozyon davranışı üzerine (E)-1-(2-hidroksi-5-metoksibenziliden)-3-(2,5-diokzoimidazolin-4-il) üre (ALMS) molekülünün inhibitör etkisi derişime ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. ALMS molekülünün korozyon inhibisyon etkinliği lineer polarizasyon direnci, potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve AC-impedans yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, derişimin artmasıyla korozyon hızı azalmış, yüzde inhibisyon etkinliği ve yüzey kaplanma kesri değerleri artmıştır. İnhibitörlü ortamda korozyon direncinin derişimle artmasının ALMS molekülünün yumuşak çelik yüzeyine adsorpsiyonundan kaynaklandığı saptanmıştır. 1,0 M HCl ve tüm inhibitör konsantrasyonlarındaki korozyon aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Schiff bazının yumuşak çelik yüzeyine adsorpsiyonun Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu görülmüştür. Adsorpsiyon izoterminden yararlanarak termodinamik adsorpsiyon parametreleri hesaplanmıştır. SEM ve AFM sonuçları Schiff bazının metal yüzeyine adsorplandığını ve metalin korozyona karşı korunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of (E)-1-(2-hydroxy-5-methoxybenzylidene)-3-(2,5-dioxoimidazolidin-4-yl) urea (ALMS) on corrosion behaviour of mild steel in 1.0 M HCl has been investigated as depending on concentration and temperature. The corrosion inhibition efficiency of ALMS has been evaluated by using potentiodynamic polarization curves, linear polarization resistance and electrochemical impedance spectroscopy techniques. According to findings corrosion rates decrease and percentage inhibition efficiencies and surface coverage degrees increase with increasing additive concentration. Corrosion resistances of inhibited solutions were mainly resulted from adsorption of ALMS molecule on mild steel surface. Activation energies of corrosion reaction in 1.0 M HCl and all concentrations of inhibitor have been calculated. ALMS molecule appears to function through the Langmuir adsorption isotherm. Thermodynamic adsorption parameters of studied molecule were calculated using adsorption isotherm. The results of SEM and AFM measurements indicate that Schiff base is adsorbed on metal surface and metal is protected against corrosion.