Bir bisküvi fabrikasındaki enerji planlaması uygulaması
Energy planning application in a biscuit factory
- Tez No: 136593
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada enerji tasarruf yöntemleri araştırılmış ve Türkiye'nin bir enerji profili çıkarılmıştır. Enerji tasarrufu ve bu enerjinin kullanımı araştırılmıştır. Öncelikle bir bisküvi fabrikasmdaki bisküvi fırınının yan yüzeylerinin çeşitli noktalarından sıcaklık ölçümleri alınmış ve fırın yüzeyinden kaybolan ısı miktarı hesaplanmıştır. Daha sonra bu fırının yüzeylerine ek yalıtım malzemesi ilave edilerek, bu fırından sağlanabilecek enerji tasarrufu miktarı ile bunun için gereken yatırım maliyetleri ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. İdari binanın ısıtılması için kullanılan ısıtma sistemi yerine, bu binamn fabrikanın bisküvi firaıı bacasından atılan sıcak gaz ile ısıtılabilirliği araştırılmış ve bu amaçla bu bacaya bir reküperatör dizayn edilmiştir. Bu reküperatörün maliyet analizi araştırılmıştır. İdari binamn yapı bileşenlerinin TSE 825 no.'lu standartta belirtilen ısıl değerlere uymadığı anlaşılmıştır. İdari binamn ısı raporu çıkartılmış ve gerekli ısı iletim değerlerine sahip olmayan bileşenler ilave bileşenler eklenerek kazanılabilecek enerji tasarrufu miktarı ile yatırım maliyeti ve geri ödeme süresi çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, energy savings processes has been investigated and the energy profile of Turkey has been done.Energy savings and the usage of this energy has been investigated. Firstly, the surface temperatures of the biscuit furnace's have been measured and heat rate terminated from this furnace's surface has been determinated. Secondly, energy saving rate provided by adding an extra isolation metarial to furnace surfaces. With this additional isolation done, necessary investment costs and payment back times determinated. instead of the heating system used in heating of administration building,the possibility of the capable of heating of this building by disposing hot gas from funnel of the biscuit furnace of the factory has been investigated and in this aim, a rekuperator has designed for this funnel. The cost analysys of this rekuperator and have been determined. The structure components of administration building have been determined that those structure components are not agreeable to thermal convection values described the number 825 in standarts of T.S.E. in contrast tothe heat report of administration building has been obtained and with the addition of the additional components to the other components, energy savings rate which will be saved and investment cost and payment back time have been determined.