Ömerler mekanize uzunayakta yürüyen tahkimatlar üzerindeki basınçların analizi
Analysis of pressures on powered supports in Ömerler mechanised longwall panel
  1. Tez No: 136604
  2. Yazar: SONER ÖĞRETMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Uzunayaklarda, tahkimatlar ile tavan tabakaları arasındaki etkileşimin tespiti ve yorumlanması, yürüyen tahkimat ünitelerinin ana direklerinde oluşan basınçların ölçülmesiyle mümkündür. Bu tezde; kaim kömür damarında, geri dönümlü, göçertmeli uzunayak yöntemi ile üretim yapılan GLİ Ömerler Yeraltı Ocağı M3 mekanize ayakta tahkimatlarda yapılan basınç ölçümleri ve bu ölçümlerin istatistiksel değerlendirilmesi ve yorumu ele alınmıştır. Mekanize ayakta tahkimatlarda basınç ölçümü iki ayrı periyotta gerçekleştirilmiştir. Birinci periyotta, ayağın değişik yerlerinde bulunan dört tahkimatta oluşan basınçlar, ikinci periyotta ise ayağm tam ortasında yeralan ve birbirine komşu iki tahkimatta oluşan basınçlar izlenerek, kaydedilmiştir. Daha sonra ölçüm sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirilerek, her bir tahkimatta oluşan basınç değişimlerinin tipleri, basmç tiplerinin üretim aşamalarına göre dağılımları, ön yükleme ve son basmç değerleri tespit edilerek ayağm farklı bölümlerindeki tavan hareketleri yorumlanmıştır. Birbirine komşu olan tahkimatlarda oluşan basınçların benzerlik ve farklılıkları, ön yükleme ve son basınç değerleri ile tavan tabakaları arasındaki etkileşimleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In longwalls, it is possible to evaluate the interactions between supports and roof strata by measuring leg pressures of supports. In this thesis, pressure measurements on powered supports in M3 Longwall Face of Ömerler Coal Mine and their statistical evaluations are presented. Measurement of pressure changes was planned in two different time periods. In first period, pressure changes of four powered supports being different zones of face were monitored and in second period, pressure changes of two adjacent powered supports being in the middle of face were monitored. Then, by evaluating measurement data statistically pressure types occured on supports, their frequancy histograms, setting and final pressure values for each supports, roof strata movements in the face were interpreted. Besides by evaluating similarities and differences between pressure types, setting and final pressures of two adjacent supports, interactions between these supports and roof strata were determined.