Bir manyezit ocağı sondaj verilerinin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of a magnezite mine drilling data by using geographic information systems
  1. Tez No: 136605
  2. Yazar: AYŞE DAĞLIYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Yaşadığımız bilgisayar çağında, bilgi teknolojisi çok değişik alanlarda yoğun bir şekilde insanlığa hizmet etmektedir. Günümüzde elde ettikleri verileri etkin bir şekilde kullanılabilen toplumlar çok daha hızlı ve dinamik gelişme göstermekte ve bu toplumda yaşayan bireyler çağdaş hizmetlerden en üst düzeyde yararlanabilmektedirler. Elde edilen bilgi ile gelişen teknolojinin birleştirilmesi özellikle veriler üzerinde doğru sonuca ulaşma konusunda hız ve zaman açısından önemli rol oynamaktadır. Özellikle mekana bağlı analiz işlemlerinde, yer ve konuma dayalı bilgilerin yönetilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri karmaşık analiz gerektiren uygulamalarda oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışmada, belirlenen örnek çalışma sahası için elde edilen sondaj verilerinden, magnezit madenine ait kimyasal bileşim oranlarının bilgisayar teknolojisi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla incelenmesi ve gerekli koşullan sağlayan iyi kalitede magnezit madeni içeren sahaların ortaya çıkartılması analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin gerçekleştirilmesi aşamasında, Corel Draw 8.0, Surfer 8.0 ve coğrafi bilgi sistemleri yazılımı olan Arc View GIS 3.2 yazılımlarından yararlanılmıştır. Örnek çalışma sahasını temsil eden iki boyutlu haritaların hazırlanması aşamasında Kriging ve Natural Neighbor jeoistatistiksel tahmin yöntemlerinden yararlanılmıştır. Örnek çalışma sahası verileri için bu iki yöntem arasındaki farklar ortaya çıkartılmıştır. Coğrafi bilgi sistemleri yöntemlerine has bir özellik olan sorgulama analizleri yardımıyla, örnek çalışma sahası için magnezit madeni kriterleri açısından uygun olan bölgeler araştırılmış ve sahaya ait sonuç haritalar elde edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, drilling data of a magnezite mine have been evaluated by using Geographic Information Systems. Chemical properties of each drilling log have been stored, displayed and analyzed. Corel Draw 8.0, Surfer 8.0 and Arc View GIS 3.2 have been used as the softwares. Kriging and Natural Neighbor geostatistical prediction methods were used for the preparation of two - dimensional maps. Maps obtained by using these two methods were compared and the obtained results were discussed. By applying the querying techniques of the Geographical Information Systems, areas which are suitable from the pointview of magnezite ore compositions have been determined and maps of these areas have been prepared.