Coğrafi bilgi sistemi temelli maden işletmesi yönetim modelinin oluşturulması
A study on the formation of a model of mining management based on geographic information systems
- Tez No: 184013
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN, DOÇ. DR. ENVER ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETCOĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TEMELLİ MADEN İŞLETMESİ YÖNETİMMODELİNİN OLUŞTURULMASI*İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalındayüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Kütahya ilinde faaliyet gösterenKÜMAŞ Manyezit İşletmelerine ait bir ocağın verileri Coğrafi Bilgi Sistemi mantığı iledeğerlendirilerek sözü geçen ocak için bir yönetim modeli kurulması hedeflenmiştir.Bir işletme için en önemli faktörlerden biri üretimdir. Bu yüzden, bu tez kapsamındabahsedilen yönetim modeli, üretim parametrelerinin küçük bir parçası olan sondajverilerinin özelliklerinden yola çıkarak üretimi ifade etmeyi esas almaktadır.Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS); büyük ölçüde bilgiyi işlemek, göstermek, haritaüretmek, analiz etmek ve modellemek için, grafik harita özelliklerine sahip coğrafireferanslara veriler arasında bağlantı kuran ve depolayan bir bilgisayar sistemidir.Ülkemizde değişik sektörlerde özellikle haritacılıkta yaygın olarak kullanılan CBSmadencilik sektöründe ise; yeni yeni uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmaylabirlikte bu sistemin, madencilik alanında uygulanabilirliği ve getireceği faydalarınortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Kütahya ilinde yer alan Turan manyezitocağına ait bilgiler araştırılmış ve buraya ilişkin veriler elde edilmiştir. Elde edilenveriler ile MS Access üzerinde bir algoritma oluşturulmuş ve buna bağlı olarakveritabanı yaratılmıştır Türkiye, Kütahya ili ve çevre illerinin il sınırlarını belirtensayısal haritalar ayrıca Turan sahasına ait sayısal harita NetCad 4.0 GIS programıylaçizilmiştir. Daha sonra grafik verilerle grafik olmayan veriler yine bu programkullanılarak ilişkilendirilmiştir.Sonuç olarak madencilik faaliyeti gösteren KÜMAŞ AŞ.'ye ait Turan Ocağı için varolan kağıt üzerindeki veriler bilgisayar ortamına aktarılmış (sayısallaştırılmış) ve birCAD programı aracılığıyla sayısallaştırılan haritalarla, CBS ortamında ilişkilendirilerekson kullanıcıların istekleri doğrultusunda verilerin yönetilmesinde büyük kolaylıklarsağlanmıştır.*Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. ProjeNo: T-587/17032005
Özet (Çeviri)
SUMMARYA STUDY ON THE FORMATION OF A MODEL OF MINING MANAGEMENTBASED ON GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMSâ This study has been prepared as a M.Sc. thesis in Mining Engineering Program of theInstitute of Sciences of Istanbul University. The aim of this study is to develop amanagement model by evaluating the data obtained from KÜMAŞ Magnesite minelocated in Kütahya with the applicaton of Geografic Information System.One of the most important factors for an enterprise is the production. Therefore, thementioned management model is based on the production expressed by utilizing thedrill data that consititue a small part of the production parameters.GIS is a computer system that is to store and to make a connection between the data andgeographically references having graphical map properties in order to process anddisplay the data, to produce maps, to analyze and to model. Another goal of this study isto investigate the possibilities of GIS applications in mining sector in Turkiye and toreveal its benefits, and to realize this goal, the information belonging to Turanmagnezite pit located in Kutahya city was investigated and data were collected. Adatabase has been created by using these data in MS Access. The digital maps ofTürkiye, Kütahya region and Turan field that is chosen as study area were drawn byusing NetCad 4.0 GIS software. After all these works, non-graphical data were relatedto graphic data by using NetCad 4.0 GIS.As a result; the Turan pit data that have not been digitalized before were digitalized, anddigitalized maps were related to its non-graphic data. Thus, the management of thedata is become easy.â The present work was supported by the Research Fund of Istanbul University. Project No. T -587/17032005