Lift eğrileri ve regle yüzeyler
Lift curves and ruled surfaces
  1. Tez No: 679548
  2. Yazar: ŞEYMA AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde lift eğrileri ve regle yüzeyler ile ilgili literatür anlamında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde 3-Boyutlu Minkowski uzayı, lift eğrileri ve regle yüzeyler ile ilgili temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde 3- boyutlu Minkowski uzayında bir eğrinin ve onun lift eğrisinin timelike ve spacelike olması durumuna göre Darboux vektörleri hesaplanmış ve elde edilen bu vektörler tarafından χ(s,v) regle yüzeyi tanımlanmıştır. Bu regle yüzeyin striksiyon eğrisi, dağılma parametresi (dral), Gauss eğriliği ve ortalama eğriliği hesaplanmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlarla ilgili örnek verilmiştir. Dördüncü bölümde tezde elde edilen bulgularla ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters submitted as a master's thesis. The first chapter is prepared as an introduction and literature review about lift curves and ruled surfaces are given. In the second chapter, some basic concepts about lift curves and ruled surfaces in 3-dimensional Minkowski space are given. In the third chapter, Darboux vectors are calculated according to whether the curve and its lift curve are timelike and spacelike and the ruled surface χ(s,v) is defined by these obtained vectors in 3-dimensional Minkowski space. The sitriction curve, distribution parameter (dral), Gaussian curvature and mean curvature of the ruled surface are calculated. In addition, an example of the results obtained is given. In the fourth chapter, the results related to the findings obtained in the thesis are given.