Sülfürle kirletilmiş %3,5 NaCl çözeltisinde korozyon davranışları ve inhibitör etkisi
Corrosion behavior and inhibitor, effects of %3,5 NaCl solutions contaminated with sulphure
  1. Tez No: 136615
  2. Yazar: HÜSNÜ GERENGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada korozyon olayının neden olduğu ekonomik ve ekolojik problemler üzerinde durulmuştur. Korozyon olayı gerçekleşme proseslerine göre 14 ayn gruba ayrılmıştır. Her bir grubun oluşum mekanizması ve buna karşın alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur. Son zamanlarda korozyon araştırmaları en fazla“deniz suyunda korozyon”konusunda yapılmaktadır. Çalışmamızda, bu korozyon türünün oluşum mekanizmasını ve bu konuda yapılan araştırmalar incelenmiştir. Deniz suyunda bulunan; iyonların, oksijen miktarının, pH'ın, sıcaklığın ve tuzluluk oranının korozitif etkisi tek tek araştırılmıştır. Deneysel olarak, düşük alaşımlı karbon çeliğinin %3,5 NaCl lü ortamda maruz kaldığı korozotif etki incelenmiştir. Ortama NaaS ilave edilerek sülfür kirliliğinin arttırılması sağlanarak korozyon hızındaki değişim incelendikten sonra ortama oksitleyici olmayan 1-5 pentandial ve oksitleyici olan amonyum klorür ilave edilerek, Tafel ekstrapolasyonu ve lineer polarizasyon yöntemiyle korozyon hızlan belirlenmiştir. Belirlenen bu korozyon hızlarında inhibisyon etkinliği hesaplanmıştır. Sonuç olarak 1-5 pentandial ve amonyum klorürün bazı derişimlerinin düşük alaşımlı karbon çeliğinin sülfür kirliliği içeren ortamdaki korozyonunda etkin olduğu bulunmuştur. 2003, 93 sayfa
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the ecological and economic problems which are caused by the corrosion were stated. The corrosion processes were divided into 14 different groups and the formation mechanisms and necessary precautions for each group were explained. Nowadays, most of researches about corrosion are based on“Corrosion in seawater”so the formation mechanism and various investigations about this topic were examined. The corrosive effects of the ions, the concentrations of oxygen, pH values, the temperatures and the salinity of seawater were searched in this study. Corrosive effects on low - alloyed carbon steel in %3,5 NaCl solution were experimentally investigated. The corrosion rates were determined by using Tafel extrapolation and linear polarisation methods via adding the non-oxidizing agent 1-5 pentandial and the oxidizing agent ammonium chloride into the samples. As a result of this study, some concentrations of 1-5 pentandial and ammonium chloride have been found as highly effective on corrosive processes of low-alloyed carbon steels.