The Effect of zeolite and glass fibres on alkali-silica reaction
Zeolitin ve camsı liflerin alkali-silis tepkimesine etkisi
- Tez No: 136762
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
m ÖZET Betondaki alkali-silika tepkimesi, alkali hidroksiller ile silikanın reaktif formları arasında, nem varlığında gerçekleşen ve betonun genleşmesine sebep olan tehlikeli bir tepkimedir. Alkaliler genellikle çimentodan, bazı durumlarda ise betonun diğer bileşenlerinden, kimyasal katkılar ve alkali açısından zengin dış kaynaklardan gelebilir. Reaktif karakterli agregalar ise opal, kalsedon, kristobalit gibi mineraller içermektedir. Bu çalışmada zeolitin, alkali-silika tepkimesinden dolayı oluşan zararlı genleşmeleri engellemesindeki etkinliği irdelenmiştir. Ayrıca camsı liflerin de alkali silika tepkimesine etkisi incelenmiştir. Camsı liflerin reaktivitesini ve zeolitin etkinliğini incelemek amacıyla ASTM C 1260 deney yöntemi kullamlmışür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Alkali-silica reaction in concrete, is a deleterious expansive reaction between alkali hydroxides and reactive forms of silica in the presence of water. Generally, alkalis are present in the cement used, but in some cases they may be derived from other constituents of concrete or other external sources such as chemical admixtures, and alkali rich environments. Some of the mineral types that may contain reactive forms of silica are opal, chalcedony, cristobalite and tridymite. In this study, the effectiveness of zeolite in preventing deleterious expansion due to ASR has been investigated. Also The infleunce of glass fibres have been observed. To determine the effectiveness of zeolite and the influence of glass fibres ASTM C 1260 test method was used.