Tedarikçi seçim problemi için bir amaç programlama modeli
A Goal programming model for supplier selection problem
- Tez No: 184781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
TEDAR KÇ SEÇ M PROBLEM Ç N B R AMAÇ PROGRAMLAMAMODEL(Yüksek Lisans Tezi)Evren Can ÖZCANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETRekabet edebilen global dünya pazarlarının artışı ile işletmeler, kendipazarlarında hayatta kalabilmek ve rekabet edebilme yeteneklerini sürdürmekiçin, üretim ve malzeme maliyetlerini düşürmenin yollarını bulmak adına çokbüyük bir baskının altına girmişlerdir. Maliyetlerin azaltılmasında alıcı içinnitelikli tedarikçinin bir anahtar eleman ve iyi bir kaynak olması nedeniylepotansiyel tedarikçilerin değerlendirilmesi ve seçimi, tedarik zinciri yönetimininönemli bir bileşeni konumuna gelmiştir. Bu tez kapsamında tedarikçi seçimi birçok amaçlı karar problemi olarak ele alınmış ve bu problemin çözümünde amaçprogramlama yaklaşımı kullanılmıştır. Uygulama için elektrikli ısıtıcıelemanları üreten bir fabrika seçilmiş ve bu sistem için gerçekleştirilecek üçamaç firma yöneticileri ile belirlenmiştir. Gerçek verilerle bir deterministikdoğrusal amaç programlama modeli kurulmuş ve ardından üründeki en kritiküç parça için sekiz tedarikçi değerlendirilmiştir. Sonuçta firmanın amaçlarınaen uygun tedarikçi kombinasyonu belirlenmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : Tedarik zinciri yönetimi, tedarikçi seçimi, amaçprogramlamaSayfa Adedi : 148Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Bahar Özyörük
Özet (Çeviri)
A GOAL PROGRAMMING MODEL FOR SUPPLIER SELECTIONPROBLEM(M.Sc. Thesis)Evren Can ÖZCANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTWith increasingly competitive global world markets, companies have beenunder intense pressure to find ways to reduce production and material costs tosurvive and sustain their competitive capability in their respective markets.Since a qualified supplier is a key element and a good resource for a buyer inreducing such costs, evaluation and selection of the potential suppliers hasbecome an important component of supply chain management. In the content ofthis thesis, supplier selection has been handled as a multi-objective decisionproblem and a goal programming approach has been used for the solution ofthis problem. For the application, an electrical heating elements factory hasbeen selected and three goals which will be achieved for this system have beenspecified with the firm?s managers. A deterministic linear goal programmingmodel has been established with the realistic data and then eight suppliers havebeen evaluated for the most critical three elements of the product.Consequently, the most suitable supplier combination has been composedaccording to the firm?s objectives.Science Code : 906.1.141Key Words : Supply chain management, supplier selection, goalprogrammingPage Number : 148Adviser : Assist.Prof.Dr. Bahar Özyörük