Çakalburnu dalyan alanında dağılım gösteren yengeç türlerinin saptanması ve Akdeniz yeşil yengeç (Carcinus aestuarii, Nardo1847) türünün üreme, büyüme gibi biyolojik özelliklerinin incelenmesi
The Determination of crab species in Çakalburnu estuary and the investigation of the reproduction and the maturity of Carcinus aestuarii
- Tez No: 136786
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Çakalburnu Dalyanı' nda dağdım gösteren Akdeniz yeşil yengeç türünün fireme, büyüme gibi bazı biyolojik özellikleri saptanmaya çalışdmıştır. Nisan 2001 - Nisan 2002 dönemlerinde gerçekleştirilen örneklemelerde 1036 dişi ve 1350 erkek olmak üzere toplamda 2386 birey yakalanmıştır. Bu bireyler, cinsiyet, ağırlık, büyüklüklerine göre incelendi. Belirtilen ölçümlerin yanında yumurtaya sahip bireyler, yumuşak karapasa ve epibiyonta sahip bireyler gruplandırıldı. Cinsiyet oranları (dişi : erkek), Eylül 200İ'de 1,9 ve Ocak 2002'de 0,2 olarak ölçülmüştür. Büyümeleri ile ilgili sonuçlara bakılırsa, erkek ve dişi bireyler aynı dönemlerde büyüme davranışı sergiler ve büyüme dönemleri yazdan bahara kadar olan dönemi kapsar. Yumurta taşıyan bireylere bahar ve yaz aylarında rastlanmıştır, kış aylarında İzmir Körfezi' ne göç etmektedirler. Biyolojik ölçümlerle birlikte ortamın fiziksel ve kimyasal incelemeleri de yapılmıştır. Elde edilen verilere göre ortamın fiziko-kimyâsal yapısının türün dalyan içinde aylara göre dağılımı üzerinde etkisinin olduğu saptanmıştır. Dalyan besin elementlerinin bol miktarda bulunduğu bir ortamdır, bu bağlamda dalyanda tek tür olarak dağdım göstermesi, besin elementlerinin bolluğu ile ilişküendirilmiştir. Sulak alanlarda yaşayan canlılar için sulak alanların önemi yadsınamaz ve bu çalışma bu önemi vurgulamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This work presents the results of analyses to determine the growth and maturity of Mediterranean green crab. Sampling was carried out between April 2001 - April 2002 and a total of 2386 with (1350 males and 1036 females) were caught. All crabs were counted and examined for sex, body size, weight, occurrence of ovigerous females and epibionts. Besides these measurements physical and chemical properties of lagoon were also analysed. Sex ratio (females : males) was calculated and in September 2001 this ratio is 1.9 and in January 2002 is 0.2. The crabs grow steadily throughout the summer months, and females are able to breed during their first year. In winter, the crabs migrate offshore (İzmir Bay) and the breeding season lasts from winter to spring. The characteristic of Çakalburnu Lagoon is hypertrophic, the concentrations of nutrients were at high level during whole sampling time, according to concentrations abundance of the crabs were changed. This study indicates that this hypertrophic habitat is convenient for Mediterranean green crab. At last, importance of wetlands can not be denied for living resources and this can tried to determine by this work.