Feasibility study for an industrial firm
Endüstriyel bir işletme için fizibilite çalışması
- Tez No: 136785
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
rv ÖZET Yatırım projeleri, ekonomik kalkınmanın en önemli araçlarından biridir. Genel anlamda yatıran projesi, belirli bir zaman süresi içinde, mal ve hizmetlerin üretimini arttırmak için, bazı olanaklar yaratma, genişletme ve geliştirmeye yönelik öneriler olarak tanımlanabilir. Diğer bir tanıma göre yatıran projesi, belirli faaliyetleri en az maliyetle gerçekleştirmek ve bu faaliyetler sonunda en fazla faydayı sağlamak amacıyla yapılan bir plan olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla, yatırım projeleri gerçekleştirilmeden önce çok dikkatli bir şekilde analiz edilmelidirler. Fizibilite etüdü, yatıran projelerinin tekno-ekonomik, finansal ve ekonomik analizlerinin en önemli bölümüdür ve bu etüdün sonucuna göre yatıran karan verilir ya da verilmez. Bu projenin amacı, sistematik bir proje analiz süreci sunmak ve bu süreci kullanarak akü üretim endüstrisindeki gerçek bir yatırım projesi üzerine fizibilite etüdü yapmaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The investment projects are one the most important tools of economic development. In general, the investment project is defined as the suggestions made for creating new opportunities expansion and development with the aim of increasing the production of goods and services in a specific time period. According to another definition, the investment project is the plan to realize the specific activities with minimum cost and to obtain the maximum benefit at the end of these activities. So, they have to be analyzed very carefully before they are realized. Feasibility study İs the most important part of the techno-economic, financial and economic analyses of the investment project and according to the result of this study investment decision is made or not. The aim of this project is to propose a systematic project analysis process and by using this process to conduct a feasibility study in a real life investment project on battery production industry.