Çakalburnu dalyan alanında batik makrofaunanın belirlenerek tür çeşitliliğinin mevsimsel değişimlere bağlı olarak incelenmesi
Investigations on the seasonal variations of the species diversity of the benthic macrofauna organisms in Çakalburnu estuary
  1. Tez No: 138816
  2. Yazar: UYSAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Çakalburnu italyan alanında benttik makrofaunanm birlenerek, tür çeşitliğinin mevsimsel değişimlere bağlı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 7 istasyonda yapılmış ve bu istasyonlar 3 alım içinde gruplandınlmışlardır. Dört mevsimi kapsayacak şekilde Temmuz 2001 - Nisan 2002 dönemlerinde gerçekleştirileB Örneklemelerde toplam olarak 40 tür tespit edilmiştir. Elde edilen 46 türün %60'ını Polychaeta, %20'sini Crustacea, %12,5'ini Moflusca, %2^'ini Nemertini, %2^'ini Phoronida ve %2^5'ini Platyhehninthes oluşturmaktadır. Seçilen her alandan alman mevsimsel örneklerden her türe ait birey sayısı ve biyokötle değerleri hesaplanmış ve alanlara mevsimsel değişimleri saptanmıştır. Ayrıca mevsimler ve seçilen atanlarda mevcut tür birliklerini (assosiasyon) belirlemek amacıyla Morisita-Horn benzerlik indeksi kullanılmıştır. Bunun yanında yine mevsimsel olarak ve seçöen alanlarda ayrı ayn Gannon-Wiener çeşitlilik ve Düzenlilik indeks değerleri hesaplanmıştır. Mevsimsel olarak Shannon-Wiener çeşitlilik indeks değerleri 1,34 (yaz),ö\93 (göz), 0,92 (kış) ve 0*79 (bahar) ve Düzenlilik indeks değerleri ise yaz mevsiminde û£7, güz 0,48, kış döneminde 0,54 ve bahar mevsiminde 0,37 olarak hesaplanmıştır. Yapılan Örneklemelerde en fazla tür sayısı yaz mevsiminde (31 tür), en az tür (14 tür) ve birey sayısı loş mevsiminde, en fazla birey sayısı ise baharda gözlenmiştir. Tüm istasyonlar mevsimsel olarak ete alındığında Morisita-Horn benzerttk indeks değerleri yaz ve güz mevsinüermin diğer mevsimlere oranla birbirlerine daha çok benzediğini göstermiştir. Araştırma için seeflen alanların mevsimsel olarak benzerliklerine bakıldığında Alan 1 ve Alan 3'ün birbirine benzerlik gösterdiği, Alan 2'in ise diğer alanlardan daha farkh olduğu saptanmıştır. Biyolojik ölçümlerle birlikte ortamm fiziksel (sK^klık) ve kimyasal (pH ve Çözünmüş Oksijen) özellikleri mevsimsel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada Çakalburnu Dah/anı'nın karakteristik özellikleri ve ortam ile bentSt fauna arasındaki ffişki befirienmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT la this study, it was aimed to determine the benthic macrofanna and to examine the diversity of species according to seasonal changes in Çakalburnu Lagoon, lids investigation was made at seven station and these stations were grouped into three areas. A total of 40 species were determined between the sampling periods, July 2001- April 2002, 60% Polychaeta, 20% Crustacea, 123% Mollusca, 2,5% Nemerfini 2,5% Phoronida, 23% Plamehninthes are constituted these 40 species, Individuals and biomass of an species were chosen from every area» which were taken by seasonal samplings was calculated and the seasonal changes of areas were determined. Nevertheless, Morisita-Horn indices were applied to indicate the association of species and Shannon-Wiener indices and Evenness values were used for the species diversity bom in areas and seasons» The sampling that was taken in summer included the masunum number of species (31 species). The ntinimum number of species (14 species) and individuals were observed fat winter sampling and the maximum number of individuals was determined in spring sampling. The values of Morisita-Horn indices indicated that the summer and fan periods were more similar than the other seasons. The same indices were also applied to the areas; the area 2 was different from the other areas. The physical (temperature) and chemical (pH and Dissolved Oxygen) parameters were also, seasonally examined together with biological parameters. in this study, the characteristic features of Çakalburnu Lagoon and the relationship between the benthic fauna and environmental variables were tried to determine.