Sektörel strateji dayanakları ile vizyon ve misyon içerikleri arasındaki ilişki
The fundamentals of sectorel strategy and the relation between the contents vision and mission statements
- Tez No: 136830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
“Sektörel Strateji Dayanakları İle Vizyon Ve Misyon İçerikleri Arasındaki İlişki”başlıklı araştırma; vizyon ve misyon bildirgelerinin rekabetçi pozisyon oluşturmada üstlendiği aktif rolü incelemektedir. Vizyon ve misyon duygularının yazılı beyan olarak sunulması vizyon ve misyon bildirgelerini oluşturmaktadır. Sözkonusu araştırmada şu iki soruya cevap aranmıştır; 1. Vizyon - misyon bildirgeleri ve rekabet avantajı arasında ilişki var mıdır? 2. Rekabet dayanakları vizyon- misyon bildirgelerinde yer almış mıdır? Bildirgelerin içerdiği ifadeler firmalar için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple bildirgelere önem verilmelidir. Hangi sektörde iş yapılmasını, büyümenin sınırlarını, gelecekte ulaşılmak istenen konum gibi rekabetçi pozisyon oluşturmada spesifik öneme sahip durumlar bildirgelerde yer almaktadır. Bildirgeler yazılı iletişimin avantaj lanndan yararlanmayı sağlar. Ve vizyon ve misyon duygusunu meşrulaştırarak paylaşılmasını ve yayılmasını kolaylaştırır. Sözkonusu araştırma üç aşamada hazırlanmıştır. İlk olarak konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra her sektörden firmalara ait en az 3 tane vizyon ve misyon bildirgeleri toplanmıştır. Araştırmada 86 firmanın vizyon ve misyon bildirgesi yer almaktadır. Son olarak bu bildirgeler gruplandmlarak analiz edilmiştir. Bildirgelerde rekabet stratejileri olarak Porter'ın ortaya attığı üç genel strateji dikkate alınmıştır. Bunlar; Farklılaştırma, Toplam Maliyet Liderliği ve Odaklanma Stratejileridir. Netice itibariyle; vizyon ve misyon bildirgelerinin rekabetçi pozisyon oluşturmada etkin bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Vizyon ve misyon bildirgelerinde rekabet avantajı elde etme stratejilerine yer verilmektedir. Firmalar vizyon ve misyon bildirgelerini farklılaştırarak rekabet avantajı elde edebilirler. Araştırma, ülkemizdeki firmaların rekabet edebilme yeteneğini arttırmada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
“The Fundamentals of Sectorel Strategy and the Relation Between the Contents of Vision and Mission Statements”. Key Words; Vision Statements, Mission Statements, The Advantage of Competition, Strategic Fundamentals. This study investigates the role which the vision and mission statements assume in obtaining competition advantage. After explaining the vision and mission concepts in details, the study further handles the contents of the statements of certain firms. Statements belonging to several companies operating in different industrial sectors in Turkey have been collected and their contents have been analyzed. Answers for the following two questions have been seeked in this study: 1. Is there a relation between vision-mission statements and competition advantage? 2. Are competition fundamentals mentioned in vision-mission statements? The following results have been reached with this study:. Vision-mission statements enhance companies' strength in competition.. There is a strong connection between vision-mission statements and competition advantage.. Competition fundamentals are mentioned in vision-mission statements.. The fact that companies have peculiar and consistent statements plays an important role in gaining competition advantage. Turkey has retreated way back in her competition capacity in the global scene compared to previous years. As long as companies can increase its capabilities with regard to competitiveness, the country can also do the same. Therefore, this study would contribute to companies' efforts to acquire higher competition skills for their future objectives.