Belediyelerde yeni bir yönetim tekniği olarak kıyaslama (Benchmarking)
Benchmarking as a new administration method in municipalities
  1. Tez No: 136837
  2. Yazar: EBRU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜTFİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi ve uygulama araçları dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. 1980'li yılların sonlarından itibaren ülkemizde, kâr amacı güden endüstriyel kuruluşlarda bu uygulamalardan bahsedilmektedir. Kamu kesiminde ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda ise Toplam Kalite Yönetiminin ve uygulama araçlarının yeterince algılandığını ve uygulandığını söylemek oldukça zordur. Gelişen rekabet koşullan, müşterilere daha kaliteli, daha ucuz, daha kısa sürede mal ve hizmet sunmayı zorunlu hale getirmiş, işletmeler müşteri odaklı olmak zorunda kalmışlardır. Bu nedenle son zamanlarda Toplam Kalite Yönetimi ve uygulama araçları bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Belediyelerin Yeni Yönetim Anlayışı ile birlikte, değişime ayak uydurmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, Toplam Kalite Yönetimi ve uygulama araçlarından biri olan kıyaslamanın önemi giderek artmaktadır. Çalışmanın amacı, önemli bir yerel yönetim birimi olan belediyelerde,kıyaslama (benchmarking) tekniğinin uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Birinci bölümde kıyaslama (benchmarking) kavramı, kıyaslamanın unsurları, özellikleri, amaçlan, nedenleri, yararlan, ilkeleri, önemi, yeni yönetim yaklaşımları ile olan ilişkisi ve kıyaslamanın ahlaki boyutu incelenmiştir. İkinci bölümde, kıyaslama çeşitleri, kıyaslamanın aşamalan ve uygulanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, belediyelerde bir yönetim tekniği olarak kıyaslamanın Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımı içindeki yeri, belediyelerde kıyaslama (benchmarking) çeşitleri, aşamalan ve uygulaması ele alınmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY BENCHMARKING AS A NEW ADMINISTRATION METHOD IN MUNICIPALITIES Keyword: Benchmarking, Benchmarking in municipalities, Total Quality and Benchmarking Total Quality Management and application tools are commonly used in the world. Industrial foundations which are aim at profit, have been discussed from these applications since end of 1980's. Total Quality Management and application tools don't adequately application in the public section and fondations which aren't aim at profit. Developing competition conditions were brought to obligatory more cheap, more quality, more short period to property end serve. Compantes had to be remained as customer depended. Recently, for this reason Total Quality Managemend and application tools were commanly used in the wold. The municipalities having the new management sense must get along with the new changes. For that reason, the necessity of the benchmarking which is one of the Total Quality Management and the tool of the applications is getting increased. The aim of the work is to research of the municipalities that are the important regionel management unit. In the first section the sense of benchmarking, the parts, aims, recsons, benefits, principles, need and relation with the new managements approachs and the ethics of business have been examined. In the second section, types of benchmarking, stages and applications of benchmarking is mentioned. In the third section, benchmarking is mentioned as a managing technique in municipelties in the new public management approach, types of benchmarking techniques in municipalities, stages and applications. VIII