İşletmelerde bağımsız dış denetimin iç kontrol sistemi ile ilişkisi
  1. Tez No: 172766
  2. Yazar: DUYGU TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET işletmelerde hazırlanmakta olan finansal tabloların bilgi kullanıcılarına doğru ve güvenilir bilgi iletmesi gerekliliği vardır. Doğru ve güvenilir bilgiler ancak işletmede kurulmuş bulunan ve etkin bir çalışma gösteren iç kontrol sisteminin varlığı ile gerçekleşir. Bilgilerin doğru ve güvenilir olduğunun belirlenmesi ise genel kabul görmüş denetim standartlarının tam ve eksiksiz olarak uygulandığı bir denetim çalışması ile tespit edilir. Günümüzde dış denetim ve iç denetim çalışmaları arasındaki uyumun önemi giderek artmaktadır. Çok iyi işlediği bilinen bir iç kontrol sistemi ve yeterli bir iç denetim bölümü bulunan yerde bağımsız denetçi iç kontrol sistemini başlıca denetim kanıtları arasında değerlendirebilir ve malî durum ve faaliyet sonuçları üzerinde rahatlıkla görüş belirtebilir. iç kontrol, işletme varlıklarını korumak ve her türlü kayıpları önlemek, muhasebe verilerinin doğruluğunu ve güvenirliğini sağlamak, işletme faaliyetlerinin etkinliğini geliştirmek ve yönetim politikalarına bağlılığı özendirmek amaçlarını gerçekleştirmek için bir işletmedeki örgüt yapısı, uygulanan yöntemler ve ölçülerin tamamından oluşan bir süreçtir. İç Kontrol Sistemi denetçinin yapacağı denetim planı ve daha sonraki değişikliklere temel oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bağımsız dış denetimde iç kontrol sisteminin yeri ve önemini belirlemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak bağımsız dış denetim tanıtılmaktadır. İkinci bölümde iç kontrol sistemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise bağımsız dış denetim ve iç kontrol sistemi arasındaki ilişkiler açıklanmaktadır. 105
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial tables prepared in the companies require transferring the correct and reliable information to the users. The correct and reliable information can occuronly with existence of the internal control system vvhich is well-organized and effective. Besides that there should be control mechanisms for applying well-known control standards to determine the correctness and reliability of the information. The adaptation of the internal and outer control studies is becoming more important from day to day. Independent inspector can evaluate the internal control system as a main proof of control when there is enough and effective internal control system and inspector can state his opinions about financial status and results of activities. internal control is a process vvhich is consist of the organization structure, methods carried out, and ali measurements to purpose of maintaining the companies existence, preventing ali kind of losses, obtaining the correctness and reliability of accountancy data, improving the company activities' efficiency, enhancing the devotion to the managing policies. internal control system is the basis of the control plan prepared by inspector and changes done later. The aim of this study is to determine the position and importance of the internal control system throughout the independent outer control. The study consist of the there section. At the first part independent outer Control process is introduced in general. At the second part there are informations about İnternal control system. At the last part, relationships between internal control system and independent outer control process are explained. 106