Göçün Türkiye ekonomisine etkileri: Suriye İç Savaşı örneği
The effects of migration on the Turkish economy the example of the Syrian Civil War
  1. Tez No: 906125
  2. Yazar: TUBA AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMETULLAH YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlık, varoluşundan bu yana daha iyi yaşam sürdürebilmek için göç hareketliliğinde bulunmaktadır. Uluslararası arenada oldukça popüler hale gelen göç olgusunun siyasi, ekonomik ve sosyal nedenlere bağlı olarak gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Göçün ortaya çıkardığı kitlesel hareketlilik, ülkeleri göç alıp verme süreçlerinde sosyo-ekonomik açıdan olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir. 2011 yılının Mart ayında Suriye'de iç savaş başlamış ve savaşın alevlenmesi ile artan işkence ve zulüm Suriyeli sivilleri komşu ülkelere sığınmak zorunda bırakmıştır. Bu süreç ile birlikte Suriye'nin kapı komşusu olan Türkiye de kitlesel göç alanı haline gelmiştir. Bu çalışmada, Suriye kitlesel göç hareketliliğine maruz kalan Türkiye'nin uyguladığı göç politikaları incelenmekte, Suriye göçünün Türkiye üzerindeki etkileri işsizlik, enflasyon, işgücü piyasalarına dair makroekonomik göstergeler çerçevesinde analiz edilmektedir. Çalışmada eğitim, sağlık, konut ve gıda harcamalarının da ekonomiye etkileri tartışılmaktadır. Yapılan analizler çerçevesinde Suriye göçünün Türkiye ekonomisi üzerinde dengeleri hem olumsuz yönde hem de olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been migrating since its existence in order to live a better life. It is possible to say that the phenomenon of migration, which has become quite popular in the international arena, occurs due to political, economic and social reasons. The mass mobility caused by migration can affect countries positively or negatively in terms of socio-economic conditions in the processes of migration. In March 2011, the civil war started in Syria and the increasing torture and persecution with the flare-up of the war forced Syrian civilians to seek refuge in neighboring countries. With this process, Turkey, which is Syria's next-door neighbor, has also become an area of mass migration. In this study, the migration policies implemented by Turkey, which is exposed to the mass migration movement in Syria, are examined and the effects of Syrian migration on Turkey are analyzed within the framework of macroeconomic indicators regarding unemployment, inflation and labor markets. The effects of education, health, housing and food expenditures on the economy are also analysed in the study. Within the framework of the analyses made, it was concluded that Syrian migration affects the balances on the Turkish economy both negatively and positively.