Sanayi işletmelerinde toplam kalite yönetiminin pazaralama stratejilerine etkileri ve bir uygulama
The Effects of the management of total quality in the intustrial enterprises on the marketing strategies and an application
- Tez No: 136962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin ekonomik sınırları kaldırması sonucu ortaya çıkan yüksek rekabet karşısında klasik yönetim modellerinin artık gerekli uyumu sağlamada yetersiz kaldığı açıkça gözlenmektedir. Kalite kavramı, artan rekabet ve küreselleşmenin etkileriyle 1980 lerden sonra yerini toplam kalite yönetimine bırakmak zorunda kalmıştır. Toplam kalite yönetimi sadece ürün ve hizmet kalitesi ile ilgili olmayıp günümüzün çağdaş yönetim anlayışıdır. Toplam kalite yönetimi müşteri ihtiyaçlarının tam karşılanıp, tam tatmininin sağlanması ve hataları önleyip maliyetleri düşüren bir yönetim felsefesidir. Toplam kalite yönetiminde kalite, mamulün tasarım aşamasında başlayıp satış sonrası hizmeti de kapsayan bir süreci içerir. İşletmelerin tüm faaliyetlerini etkileyerek stratejilerine yeni bir yön verir. İşte bu çerçevede işletmelerin pazarlama stratejileri de etkilenmektedir. Toplam kalite yönetiminin esasında var olan tam müşteri tatmini aslında pazarlama işlevinin de temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle toplam kalite yönetimi ilkeleri doğrultusunda pazarlama stratejileri de etkilenerek, işletmelerin etkinliğinin, pazar paylarının ve karlılıklarının artmasına yol açacaktır. Bu durum işletmelerin zor pazar şartlarında varlıklarını sürdürebilmelerini kolaylaştıracaktır. Çalışmamız teori ve uygulama olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teori kısmı üç bölüm halinde incelenerek; toplam kalite yönetimi ile pazarlama stratejileri arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Uygulama bölümünde ise toplam kalite yönetimi uygulayan ISO belgeli 26 işletmenin 118 yöneticisi üzerinde anket yöntemi ile toplam kalite yönetiminin pazarlama stratejilerini etkileyip etkilemediğini, etkilediyse ne yönde etkilendiğinin analizi yapılmış, sonuçlar tablolar halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is obviously observed that the classical management methods are insufficient in accordance with the higher rivalry which resulted in the removel of economic boundaries by globalism. With the grawing affects of rivalry and globalism, after 1980's, the word quality had to leave its position to total quality management. Total quality management is not only related with the understanding of contemporary management total quality management is a management philosophy that decreases the costs, ensures the satisfaction and encounters the customerns needs. In total quality management, quality is the process starts in the desing of product to the service after marketing. Moreover, it influences the all activities of the enterprises and shows their strategies the right way. In this condition, "quality influences marketing strategies too. The satisfaction which total quality has also is the base for function of marketing. Thus, marketing strategies, effected by the total quality management principles, cause surfing of market profits and enterprises activities. This case enables enterprises survive in the hard marketing conditions. This study consists of two chapters; theory and application. The first one is examined in three cahpters and the relationship between total quality management ad marketing strategies has been covered. In the application chapter a questionare is applied to 1 18 managers of 26 enterprises who have ISO sertificates. The relationship between total quality management and marketing strategies is observed and then the affects are analyzed, the results are evaluated on columns.