Demokrasinin toplumsal kökenleri
Social of democracy origins
- Tez No: 136984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; demokrasinin neliğini, toplumsal ve tarihsel kökenleriyle birlikte incelemektir. Çalışmada demokrasinin ortaya çıkışı; üretici güçlerin gelişimi, yönetme ve yönetilme farklılaşması ve devletin oluşumu bağlamında ele alınmıştır. İlkel topluluğun ilk son döneminde artı ürünün oluşumu ve bu artı ürünün paylaşımında meydana gelen adaletsizlik sonucu oluşan sınıfsal farklılaşma, yöneten ve yönetilen farklılaşmasını ortaya çıkarmıştı. Bunun yanında, devlet mekanizmasının oluşumu devletin niteliği ve nasıl bir yönetim biçimi sorununu da beraberinde getirmiştir. Özellikle ilk kent devletlerinden biri olan Atina' da bunu net bir şekilde görebilmekteyiz. Başlangıçta Atina' yi kral yönetiyordu; fakat yoksul halk kitlelerinin siyasal eşitlik ve özgürlük temelinde yapmış oldukları mücadele sonucunda krallık ve aristokratik yönetim biçimi yerini temeline yurttaşların siyasal eşitliğini koyan demokratik yönetime bırakmıştır. Sonuç olarak; Atina demokratik yönetimini bütün olarak değerlendirdiğimizde günümüz demokrasi tartışmalarına kaynak teşkil edecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main aim of this study is to examine democracy together with its social and historical roots.Fm this study, the appeacrance of democracy is studred in the context of formation of the state, the differentiation between ruling class and society and the developmunt of forces of prediction. The last, phase of primitive communal socrety gave way to the differentiation between ruling and ruled people as a result of ineguality in sharing the surplus production. İn additron to this, formation of stote also brought new problems such as the quality of stote and the type of ruling system. We can see this clearly in Athens city state.In te beginning, it was ruled by kings howewer as result of strussle for freedon by poor people against the rules, the arrstokracy had been given up its power to democratic stote. As a result, Athens demokratie system can be seen as a starding point today's democracy discussions.