Sosyal demokrasinin Türk siyasal hayatındaki yeri ve önemi
- Tez No: 41259
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Demokrasinin farklı tanımları yapılmakla beraber, geçerli kabul edilen temel kriterleri içine alan, siyasal iktidarın halka dayandığı egemenliğe ilişkin yetkinin halka ait olduğu halkın kendi kendini yönettiği siyasal rejim ve yönetim biçimidir. Amaçlara ulaşmak için farklı araçlar kullanan iki tür demokrasi anlayışı vardır. Bunlardan biri“Klasik Demokrasi”; diğeri ise "Marksist Demokrasidir. Sosyal Demokrasi, siyasal liberalizmin kazanımlarından yararlanarak emeğin savunuculuğunu yapan, toplumu birey üzerinde görerek liberalizmin ve sosyalizmin sentezi olarak doğmuştur. Bu gelişim süreci içinde, Sosyal Demokrasi Almanya, İsveç, İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerindeki uygulamalarıyla yorumsal bir çeşitlilik kazanmıştır. Konuya Türkiye açısından bakıldığında sosyal demokrasinin kökenleri CHP'ye dayanmaktadır. CHP'nin işçi sınıfına dayanmaması ve köklerinin liberal söylemin savunucusu olan İttihat ve Terakki Partisi'ne uzanması onu Batılı anlamda sosyal demokrat partilerden farklı kılmıştır. Ortanın solu ve Demokratik sol sloganları kullanması da onu bu görüntüden kurtaramamıştır. 1980 sonrası dönemde oluşan Sosyal Demokrat partiler köklerini iyi araştıramadıkları, tutarlı bir ideoloji oluşturamadıkları ve tabanlarıyla iyi ilişki kuramamaları bu partilerin oylarının düşmesine ve toplumsal problemlere çözüm üretememelerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT Although there have been different definitions on democracy so far, it is principly accepted that democracy is a from of government in which people is governed by people and political power and authority relied upon sovereignty belongs to people. There are two kind of democracy employing different“instruments”in order to accomplish“purposes”. One of them is classic democracy and the other is Marxist democracy. Social democracy that advacates proletoviat valves and prefers society rather than individuals was emerged as the synthesis of socialism and liberalism by ulitizing the benefits of classic democracy. In this context, with its changing application ranking from country to country forexomie in European countries such as Germany, Sweden, Britain a like social democracy gained variable forms. When the issue is taken in to consideration through the perspectives of applications in Turkey it is claimed that the roots of social democracy based on CHP was not based on proletariat valves an its roots can be laid down to the İttihat ve Terakki rendered this party different when compared with the European social democrat parties. The using of“left”or“left-of-center”terms couldn't present the party from this sight. The fact that the social democrat parties which were established in post in post-1980 period couldnt search for their own roots, from a coherent ideology and forge close links with their own constituencies led to decline in their vote rates and inability to produce reguired solutions for social problems the country faced with.