Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) yönetiminde muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemi (Ankara tekstil işletmeleri örneği)
The place importance of bookkeeping knowlege system on small and medium scaled enterprises (SME) (Example Ankara textile organization)
- Tez No: 279383
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SERAP YANIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde bilginin gücü keşfedilmiş ve değeri anlaşılmıştır. Toplum ve ekonomi artık bilgi temellidir. Bu gelişmelerin ışığı altında doğru kararlar alabilmenin ön şartı yeterli bilgidir. Dolayısıyla işletmelerin kendi iç dinamikleri göze alınarak iyi tasarlanmış, doğru ve konuyla ilgili bilgiyi zamanında sunabilen bilgi sistemlerine ihtiyacı vardır.İşletmeler bünyelerinde pek çok bilgi sistemi barındırmakla birlikte, bunların içinde diğerlerinden daha köklü ve dolayısıyla daha önemli olanı muhasebe bilgi sistemidir. Muhasebe bilgi sistemi, gerek işletme içi gerekse işletme dışı kullanıcılara önemli bilgiler sunmakta ve muhasebe bilgi sisteminden elde edilen bilgiler niteliği itibariyle önemli yönetsel kararların alınmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgiler; doğru, güvenilir, zamanlı ve riski azaltıcı nitelikte olmalıdır. Bu bilgilerin riski azaltabilmesi ve verimli olabilmeleri için etkin bir iç kontrol sisteminin kurulması gereklidir.KOBİ'lerin yönetiminde muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemi, bu araştırmamızda temel sorun olarak ele alınmış, bu sorunun önemi ve kapsamı Ankara İli tekstil işletmelerinde incelenmiş, Ankara İli tekstil işletmelerinde bulunan muhasebe bilgi sistemlerine verilen önem derecesi ölçülmeye çalışılmış, araştırmadan elde edilen verilere göre KOBİ'lerin muhasebe bilgi sistemlerini daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the power of information has been discovered and the importance of information has been realized. Now, the society and the economy are based on the information. Under these circumstances, pre condition of right decision making is enough information. So, the organizations need to an information system which has been well designed according to self internal dynamics of the organization and which can offer true, relevant and well timed information.Organizations analyze the past better by means of the information systems, so they can find a possibility of comparison, and estimate and shape the future better. From this point of view, it is possible to say that organizations get over rival advantages just based on the information systems and intellectual capital which decides by using the information systems.It was tired to measure to what extend SMEs operating in Ankara companies textile used Accounting İnformation System in business decision making. To determine the level of effectiveness of Accounting Information Systems, a questionnaire was used. İn the light of findings, provided by research, some recommendations to lead SMEs to use accounting information more effectively were made.