Farklı fiziki özelliklere sahip yerleşim bölgelerinde yaşayan altı yaş grubu çocukların psikomotor gelişimlerinin karşılaştırılması
In The research the differences in the psychomotor development of six-year-old children who live in neighbourhoods that have different physical characte ristic has been compared
  1. Tez No: 137274
  2. Yazar: SERPİL TİMURKAAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Araştırmada Malatya ilindeki farklı fiziki özelliklere sahip yerle şim alanlarında yaşayan altı yaş gurubu doksan çocuğun psikomotor gelişimle rinde farklılık olup olmadığı deneklere uygulanan görsel reaksiyon zamanı, dikey sıçrama, fırlatma topu, sürat, esneklik testlerinin sonuçlarının karşılaştı- rılmasıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Reaksiyon değerleri bakımından farklı yerleşim yerlerinde yaşayan altı yaş gurubu çocukların reaksiyon zamanı gelişim düzeyleri arasında manidar bir farklılaşmanın olmadığı, Dikey sıçrama değerleri bakımından farklı yerleşim yerlerinde yaşayan altı yaş gurubu çocukların dikey sıçrama yetenekleri gelişim düzeyleri arasında manidar bir farklılaşmanın olduğu, ikili karşılaştırmalar sonunda şe hir merkezindeki gurup ile kırsal alandaki gurup arasındaki farkın kırsal alan lehine olduğu, Fırlatma topu değerleri bakımından farklı yerleşim yerlerinde yaşayan altı yaş gurubu çocukların fırlatma yetenekleri gelişim düzeyleri ara sında manidar bir farklılaşmanın olduğu, ikili karşılaştırmalar sonunda şehir merkezindeki gurup ile kırsal alandaki gurup arasındaki farkın kısal alan lehi ne, lojmandaki gurup ile kırsal alandaki gurup arasındaki farkın kırsal alan lehine olduğu, Sürat testi değerleri bakımından farklı yerleşim yerlerinde yaşa yan altı yaş gurubu çocukların sürat yetenekleri gelişim düzeyleri arasında ma nidar bir farklılaşmanın olduğu, ikili karşılaştırmalar sonunda lojmanda yaşa yan gurup ile kırsal alanda yaşayan gurup arasındaki farkın kırsal alan lehine olduğu, Esneklik değerleri bakımından farklı yerleşim yerlerinde yaşayan altı yaş gurubu çocukların esneklik yetenekleri gelişim düzeyleri arasında ma nidar bir farklılaşmanın olduğu, ikili karşılaştırmalar sonunda lojmanda yaşa yan gurup ile kırsal alanda yaşayan gurup arasındaki farkın kırsal alan lehine, şehirde yaşayan gurup ile kırsal alanda yaşayan gurup arasındaki farkın kırsal alan lehine olduğu bulunmuştur. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the research, whether there have been differences in the psychomo tor development of maefy six-year-old children who live in Malatya^s neighbour hoods that have different physical characteristic has been tried 4o be determined by comparing the flexibility, speed, vertical jumping, visual reaction time, throwing ball tests applied on the children. It has been obtained that there hasn't been significant difference among development levels of reaction time of six- year- old children who live in different places with respect to reaction values. It has been obtained that there has been significant difference among development levels of vertical jumping ability of six- year- old children who live in different places in respect of vertical jumping values and that the difference between the group in the city center and the group in rural area has been in favor of rural area at the end of binary matches It has been obtained that there has been significant difference among development levels of throwing ability of six- year- old children who live in different places in respect of throwing ball values. At the end of binary matches, it the differ ence between the group in the city center and the group in rural area and between the group in the lodging has been in favor of rural area. It has been obtained that there has been significant difference among development levels speed ability of six- year- old children who live in different places in respect of speed test values. At the end of binary matches, it has been ob tained that the difference between the group in the rural area and the group in the lodging has been in favor of rural area It has been obtained that there has been significant difference among development levels of flexibility ability of six- year- old children who live in differ ent places in respect of flexibility values. At the end of binary matches, it has been obtained that the difference between the group in the city center and the group in the rural area and between the group in the rural area and group in lodging has been in favor of rural area. 60