Muhasebede sürekli denetim anlayışı ve yeni Türk Ticaret Kanununda muhasebe meslek mensuplarının rolü
Continuous audit in accounting and the role of accountants in the new Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 393108
  2. Yazar: NAMIK KEMAL ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Vergisel açıdan muhasebenin önemi büyüktür. Ancak vergi muhasebeleştirmenin sonuçlarından sadece biridir. Muhasebe işletme ile ilgili tüm çıkar gruplarına yönelik etkin bir bilgi sunumu aracıdır, ekonomik hayatın tüm aktörleri tarafından faydalanılan yegâne sistemdir. Bu nedenle muhasebe bilgi sisteminin etkinliği, ekonomik gelişim ve kalkınma, piyasaların etkinliğinin sağlanması için büyük önem taşır. Muhasebe Bilgi Sisteminin etkinliği sağlamak için hata ve hileli işlemlerden arındırılması gerekmektedir. Bu noktada en önemli rol muhasebe meslek mensupları ve odalarına düşmektedir. Hatalı işlemlerden arındırılmış finansal tabloların hazırlanması; meslek mensuplarının motivasyonunun yükseltilmesi, eğitimler ve bilinç düzeylerinin artırılmasıyla mümkündür. Hileli işlemlerin engellenebilmesi için ise bu çalışmalardan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bu amaçla, yaşanan skandallarında etkisiyle uluslararası düzenlemelerin hızlanması ve bu çalışmaların ülkemize yansımaları neticesinde birçok düzenleme hayata geçirilmiştir. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu sadece ticari hayatı düzenlemekle kalmayıp, modern dünyaya ayak uydurabilmek için piyasaların dönüşümünde de öncü olmaktadır. Muhasebe mesleği ve mensupları bu düzenlemelerden en fazla etkilenen gruptur. Bu süreçte, denetim, TMS/TFRS, KGK vb. kavramlar 6102 sayılı kanun ile meslek mensuplarının sıkça duydukları kelimeler haline gelmiştir. Kanun iş akışında değişime yol açmakla birlikte, muhasebe mesleğinin itibarı artırmak için büyük bir fırsattır. Bunun yanı sıra meslek mensuplarına yeni gelir fırsatları sağlayacaktır.SMMM/YMM, Denetçi ve firmalara anket uygulanarak, kanunun getirdiklerinin üç grup açısından bilinirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting has a crucial importance with regard to taxation. However taxation is not the sole result of accounting process. Accounting is an effective tool to present information to whole interest groups related with business unit and it is the unique system used by whole players of business environment. Therefore the efficiency of the accounting information system has a critical importance for economic growth and sustainability of market operations. To ensure efficiency of the accounting information system, mistakes and frauds should be prevented. Accountants and chambers have the main role in this respect. Preparation of financial statements cleared from mistakes is possible with well-educated accountants having increased motivation and consciousness. Prevention of frauds needs more than these actions. In reaction to some related scandals, developing new international regulations is speeded up. Thanks to reflections of these studies, many regulations are put into practice in our country. Turkish Commercial Code Numbered 6102 doesn't only regulate business life. It is also a pioneer for transformation of markets to keep up with modern world. Accounting profession and accountants are the most affected group from these regulations. In this duration, with Turkish commercial code numbered 6102, terms like audit, TMS/TFRS, KGK, etc became more evident to accountants. Although code changed work flow, it is a great chance to improve reputation of accounting profession. In addition to this, it will provide new income opportunities to accountants. A survey is carried out on SMMM/YMM, auditors and companies to measure awareness of these there groups about new issues brought by code.