Halkevlerinin eğitim faaliyetleri (1932-1951)
Halkevleri's education activities (1932-1951)
- Tez No: 599583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Halkevleri, kent kent organize olarak Türk İnkılâplarının hayata geçirilmesini hedeflemiştir. Çağdaş bir ülkeyi hedefleyen Atatürk laikliğe dayalı bir yönetimi benimsemişti. Dini siyasetle alet etmeden özgür düşünceli bireylerin ülkenin kilometre taşı olduğunun bilincindeydi. Zira Osmanlı dine dayalı yönetimden özellikle son iki yüz yılda kötü şekilde etkilenmişti. Yönetim istismarcı sözde din adamlarının etkisiyle bilimsel bilgiden ve çağdaş toplum düzeyinden uzak hale gelmişti. Yeni kurulan Cumhuriyet'te eskiye ait ideoloji veya tutumun yer almaması için çaba gösterilmiştir. Bu doğrultuda, halkevleri eskiye ait ideoloji ve tutumu geride bırakmış ve toplumsal olarak bu hususun benimsenmesi için çalışmıştır. Halkçılık temeline oturtulan halkevlerinin kuruluş amaçları çok çeşitlidir. Öncelikle yüzlerce yıldır yaşadığı toprakları ve medeniyetini tanıtarak milli bilinci uyandırmaktır. Bunun doğal bir sonucu olarak kendi tarihine, diline bilimsel bilgiyi ön planda tutan bir toplum oluşturmaktı. Bu sayede Türklerin barbar ve medeniyetsiz olduğu görüşü de ortadan kalkacaktı. Halkevleri kültürel anlamda faaliyetler yürüterek toplumda bilinçlendirmeyi amaç edinmesinin sosyal dayanışma kurumları olarak da hizmet vermiştir. Osmanlı döneminde de milli birlik oluşturmayı hedefleyen Türk Ocakları vardı. 19. yüzyılda Osmanlı'da ortaya çıkan Fikir Akımlarından biri Pan-Türkizm faaliyetleri sonucunda 1911 yılında Türk Ocakları kurulmuştu (Üstel, 2011:13). Türkçülük ile ilgili çalışmalar yapan Türk Ocakları Milli Mücadele'ye katkıda bulunmuşlardı. Atatürk'ün ölümünden sonraki dönemlerde Halkevlerine katılım bu sayıda olmamıştır. Bunun da sebebi C.H.F'nin yeni yönetiminin köylünün kalkınması için Köy Enstitülerine ve şehirlerdeki Halkevleriyle bağlantıyı sağlamak amacıyla köylerde Halkodalarının kuruluşuna öncelik tanımasıdır. Halkevlerinin giderek sayıları istenen düzeyde artmadığı gibi 1947 yılından itibaren Halkevi açılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The community centers aim to bring the Turkish revolutions to life. Aiming at a modern country, Ataturkadopted a secular rule. He was aware that free thoughtful individuals were the milestone of the country without practicing with religious politics. Infact, the Ottoman religion was badly affected by the administration over the last two hundred years. The administration had become far away from scientific knowledge and the level of contemporary society by the influence of so-called clergymen. In the newly established Republic, efforts were made not to include the old ideology or attitude. To this end, Public houses left behind the old ideology and attitude and worked to adopt this issuesocially. The purpose of the establishment of the community centers on the basis of populism is very diverse. First of all, it is to awaken national consciousness by introducing its lands and civilization. As a natural consequence of this, it was to create a society that prioritized scientific knowledge believing in its history and language. Thus, the view that the Turks are barbarian and uncivilized will be eliminated. In the period from its foundation to the death of Atatürk, the activities of the Community Centers in the society were very high. In 1938, the population of Turkey participated in the activities of the People's Houses close to half. The participation of the People's Houses in the period after Atatürk's death was not in this number. The reason for this is that the new administration of C.H.F is giving priority to the Village Institutes for the development of the villagers and the establishment of the Halkodası in the villages in order to connect with the People's Houses in the cities. The number of community centers has not increased at the desired level, and since 1947 the Public House has not been opened.