Muğla Üniversitesi erkek basketbol takımı oyuncuları ile erkek veloybol takımı oyuncuları arasındaki patlayıcı kuvvet analizi
- Tez No: 137344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACALET MOLLAOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Muğla üniversitesi Basketbol ve Voleybol okul takımlarında oynayan 20 erkek oyuncunun patlayıcı kuvvetlerinin analizi yapılmıştır. Oyunculara wingate 30 saniye Anaerobik test ve bosco dikey sıçrama testleri uygulanarak Anaerobik kapasiteleri tespit edildi. Bosco testi sırasmda Polar Interface PlusT cihazı kullanılarak kalp atım hızlan tespit edilmiş ve toparlanma hızlan bulunmuştur. Wingate Anaerobik testi verilerine göre Ortalama Relatif Anaerobik kapasite basketbolcularda 6,36 ±0.6 w/kg, voleybolcularda ise 6,13 ±1.05 w/kg bulunmuştur. Gruplar arası anlamlılık açısından baktığımızda (F=0,152) anlamlılık seviyesinde p=0,521>0,005 olduğundan anlamlı bir fark bulunmuştur. Bosco testi verilerinin istatiksel analizi sonucunda elde edilen değerlere göre ortalama anaerobik güç, basketbolcularda 37,8006 ±8.3 w/kg, voleybolcularda ise 30,60152 ±5.9w/kg bulunmuştur. Gruplar arası anlamlılık açısından baktığımızda (F=0,525) anlamlılık seviyesinde p=2,216>0,005 olduğundan anlamlı bir fark bulunmuştur. Bosco testi öncesi alman kalp atım hızlan basketbolculann 105,9 ±16.6 kah/dk, voleybolcuların 104,7 ± 9.4 kah/dk ölçülmüştür. Aynı test ve dinlenme süresi uzunluklanna sahip basketbol ve voleybol gruplan toparlanma süresi sonunda kalp atım hızlan basketbolcularda 111,8 ± 14.1 kah/dk, voleybolcularda ise 122,8 ± 10.9 kah/dk bulunmuştur. Bu sonuçlara göre basketbolculann dinlenik nabızlarına dönüş hızı voleybolculardan daha hızlı, yani toparlanma süreleri daha kısa bulunmuştur. Gruplar arası anlamlılık açısından baktığımızda 1. ve 2. periyotta anlamlı bir fark bulunmasına karşın 3. 4. 5. ve 6. periyotlarda anlamlı bir fark bulunamamıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was aimed to compare the explosive powers of the current basketball and volleyball teams. The teams formed 10 by 10 players were initially tested by Wingate 30 sec. Anaerobic and Bosco tests. The recover time of each player was measured by using polar interface plus ta just after the Bosco vertical jump test. According to the results of Wingate anaerobic test, the average relative anaerobic capacity of basketball and volleyball players were found to be 6,36 ±0.6 w/kg and 6,13 ±1.05 w/kg respectively. In comparison with the meaningfulness of these values between different groups it was found that the difference in meaningfulness was about p= 0,521>0,005 According to results of Bosco vertical jump test, the average relative anaerobic capacity of basketball and volleyball players were estimated as 37,8006 ± 8.3 w/kg w/kg, and 30,60152 ± 5.9w/kg respectively. A meaningful difference in the formers was determinated as p=2,216>0,005 between different groups for a comparison. Before Bosco vertical jump test, the heart rate of the basketball and volleyball players were counted as 105,9 ± 16.6 and 104,7 ± 9.4 respectively. Equal resting times were given to each player in the groups followed by the Bosco vertical jump test. The heart rates of the players were measured again in the period of recovery using polar interface plus tm' This measurement displayed the heart rate of basketball and volleyball players were found to be shorter than that of the volleyball players. fi f!0P>^