Symbolic cretanness in Mersin and Ayvalık: Assertion of distinctiveness and the νεεd for recognition
Mersin ve Ayvalık'ta sembolik giritlilik: Ayırt edicilik iddiası ve tanınma ihtiyacı
- Tez No: 829536
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez, Ayvalık ve Mersin'deki ikinci ve üçüncü kuşak Giritlilerin, Giritlilikle ile nasıl ilişki kurduklarını araştırmaktadır. Bu kişiler, 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Lozan Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi çerçevesinde Girit adasından sürülen ya da on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru Osmanlıların Girit'ten çekilmesinin ardından Anadolu'ya sığınan Giritli Müslümanların çocukları ve torunlarıdır. Bu çalışma, Türkiye'de son dönemde Giritliliğin kamusal tezahürlerini ve Giritlilikle artan ilgiyi anlamayı ve Giritliliğin günümüzdeki önemini araştırmayı amaçlamaktadır. Saha çalışması 2018-2020 yılları arasında Mersin ve Ayvalık'ta gerçekleştirilmiş ve toplam 36 yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlemi içermiştir. Bulgular, etnisite literatürünün farklı kollarından teori ve kavramlardan yararlanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu tez, Giritliliğin dönüştüğünü ve görünürlük arayışını, kökenlerle aralıklı bir ilişkiyi ve en önemlisi yemek olmak üzere sembollerin önceliğini içeren sembolik bir biçim kazandığını savunmaktadır. Buna ek olarak, Giritliliğin günümüzde duygusal bir bileşen içerdiği ve çağdaş gerçeklikler bağlamında inşa edilen ayırt edicilik ve üstünlük iddiası için bir temel olarak kullanıldığı savunulmaktadır. Ayrıca, Mersin'deki sembolik Giritliliğin görünürlük boyutunun, iki araştırma bölgesini farklılaştıran ve farklı bağlamsal faktörlerle bağlantılı olan tanınma ihtiyacıyla paralellik gösterdiği ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation explores the way the second- and third-generation Cretans in Ayvalik and Mersin relate to their Cretanness today. They are the descendants of Cretan Muslims who were expelled from the island of Crete within the framework of the Lausanne Convention Concerning the Exchange of Populations signed between Turkey and Greece in 1923 or had sought refuge in Anatolia after the withdrawal of the Ottomans from Crete towards the end of the nineteenth century. The study aims to understand the public manifestations of and heightened involvement with Cretanness that have recently been taking place in Turkey, and to explore the relevance of Cretanness in the present. The fieldwork was conducted between 2018 and 2020 in Mersin and Ayvalik and involved a total of 36 semi-structured in-depth interviews and participant observation. The findings were analysed and interpreted drawing on theories and concepts from different strands of ethnicity literature. The thesis argues that Cretanness has been transformed and has acquired a symbolic form, which involves the pursuit of visibility, an intermittent involvement with the origins and the precedence of symbols, the most significant of which is food. Additionally, it is argued that Cretanness today encompasses an affective component, and that it is employed as a basis for asserting distinctiveness and superiority, constructed within the context of contemporary realities. Furthermore, it contends that the visibility aspect of symbolic Cretanness in Mersin parallels a need for recognition, which differentiates the two sites of research and is linked to the distinct contextual factors.