Globalleşme ve iktisadi boyutları
- Tez No: 137369
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İnsanoğlu daha mükemmele ulaşma yolunda fikir üretmeye başladığından bu yana, kimi kavram ya da akımlar zaman zaman öne çıkarlar. Tartışmalar derinleştikçe düşünce dünyası zenginleşir ve zamanla bir başka kavram veya bir başka akım moda olur. Globalleşme de bunlardan biri midir?“Post modem”diye nitelenen zamanımızın bir düşünce akımı mıdır? Ya da çoğu zaman“ Yeni Dünya Düzeni”ile özdeşleştirildiğine veya karıştırıldığına bakılırsa siyasal bir ideoloji mi? Günlük konuşmalarda bile en sık kullanılan kavramlardan biri olmasına rağmen,globalleşme ile kastedilen durum çok net bir görünüme sahip değildir. Kavram,kimi zaman dünya toplumlarının birbirlerine benzeme süreçlerini ve buna bağlı olarak tek bir global kültürün ortaya çıkışım, bazen de toplumların, toplulukların ve kimliklerin kendi farklılıklarını ifade etme ve tanımlamaları sürecinde kullanabilmektir. Globalleşme, sosyal bilimlerin her dalında yaygın olarak kullanılan bir kavram olmakla beraber, genellikle bir durumdan daha çok bir akımı veya zihniyeti ima eder hale getirilmiştir. Şüphesiz Kavramın böyle bir yönü vardır, ancak esas olan,onun bir olgu olarak karşı konulamaz ekonomik, politik ve kültürel etkilerinin yerleşik kurumlan,kavramlan ve değerleri ne şekilde dönüştürdüğünün saptanmasıdır. İşte bu amaçla başladığımız çalışmamızın ilk bölümünde,“Globalleşme”ve“Yeni Dünya Düzeni”olgularını kavramsal açıdan incelerken, bu olguların hangi gelişmeler sonucu ortaya çıkarak hangi amaca hizmet ettiklerini, kapitalizm ve emperyalizme verdikleri yeni şeklin gelecekte hangi gelişmelere sebep olabileceğini inceleyeceğiz.II İkinci bölümde, globalleşme sürecini iktisadi boyutlarıyla ele alarak, uluslararası sermaye hareketlerine tarihsel gelişim, nitelik, nicelik ve sonuçlan itibarıyla değinirken, çok uluslu şirketlerin bu süreçteki rolünü ortaya koyacağız. Ayrıca, içinde bulunduğu kriz bölgesel ittifaklar yoluyla aşmaya çalışan güç odaklarının etkilerini inceleyeceğiz. Üçüncü bölümde bölgesel ittifaklar ve korumacılık yöntemleri ve bölgesel ittifaklar üzerinde Amerikan hegemonyasını inceleceğiz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Since humanity has started producing ideas on the way of reaching perfection, some concepts or movements sometimes come forward. As the arguments deepen the world thinkinking become wealty and in time an other concept or an other movement become the fashion. Is globalisation one of these? Is it an idea movement which is called“post modern”. Even though it is one of mostly used concept, what it means by globalisation does not have a clear vision. The concept sometimes is used to explain the societies recemblance process and depend on this explain communities, societies and identities in the process of describing themselves. Globalizasation, it is a together used concept in social sciences' every branches extensively, generally it is brought alluding to a movement or mentality more than a situation. Doubtless concept has such a way, but essentially it 's as a fact, proving how it is irresisted economic, politic and cultural effects transformed settled assciations, concepts and values. Exactly for this aim we started our work. In it ' s first part as we anlayse“ Globalization ”and“New world order ”facts conceptionally, we will analyse after which developments these facts emerge and to which aim they are serving the structure that they gave to capitalism and imperialism which developments İt will cause in the future. In the second part, we will analyse globalization process with its economic dimensions, as we touch to international capital movements historical developments as regards to quality, quantity and conclusions, we will find out the role of multi - natinonal companies. Separately we will analyse the power focuses which try to overcome the crisis by regional alliances In the third part we will analyse the regional alliances and protection alliances and the American hegemony over regional alliances.