K. K. K. lığı personelinin sergilediği liderlik davranışı ile kişilik tipi, kurumsal faktörler ve durumsal faktörler arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
- Tez No: 137370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışma Türk Kara Kuvvetlerinde görevli subay ve astsubayların sergiledikleri liderlik davranışı ile; kurumsal faktörler, durumsal faktörler ve kişilik tipi faktörleri arasındaki ilişkiyi incelemeye yöneliktir. Çalışmaya ait bulgular, örgütün değişik kademe ve ünitelerinde görevli 351 personele uygulanan ve 63 sorudan oluşan bir soru kağıdı ile elde edilen verilerin analizine dayalıdır. Kurumsal faktörler olarak, personelin çalıştığı birlik çeşidi, askeri sınıfı ve rütbesi incelenmiştir. Durumsal faktörler olarak, lider-ast ilişki düzeyi ve görevin yapısal özelliği incelenmiştir. Kişilik tipi faktörü olarak ise, denetim odağı tiplemesi ile belirlenen ve içsel denetim odaklı kişilik özelliği ve dışsal denetim odaklı kişilik özelliği olarak bilinen kişilik özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yukarıda belirlenen faktörlerden, birlik tipi, rütbe ve içsel denetim odaklı kişilik özelliği ile lider davranış şekli arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Aynı şekilde bu faktörlerden, askeri sınıf, lider-ast ilişki düzeyi, görevin yapısal özelliği ve dışsal odaklı kişilik özelliği ile lider davranış tarzı arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Liderlik Lider Davranışı Kişilik Tipi Denetim Odağı Lider-Ast İlişkisi
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at examining the relationship between the leadership style tendencies of officers and noncommissioned officers in the Turkish Land Forces and organizational factors, situational factors and personality type factors. This study is based on the analysis of data obtained through a 63-item questionnaire administered to 351 personnel serving in various levels and units of the organization. Unit type of personnel serving, military branch and military rank are examined as the organizational factors. The level of leader-follower relationship and structural nature of the job are examined as the situational factors. Then, internal locus of control and external locus of control personality characteristics are examined as the personality type factors. As a result, the relationship between the leadership style tendencies with unit type of personnel serving, military rank and internal locus of control personality characteristics are significant. The relationship between the leadership style tendencies and military branch, the level of leader-follower relationship, structural nature of the job and external locus of control personality characteristics are not significant. Key Words : Leadership Leadership Style Personality Type Locus of Control Leader-Followers Relationship III