Organizasyonlarda radikal değişime karşı adımsal değişimin incelenmesi MT LTD ŞTİ'nde yapılan örnek olay çalışması
  1. Tez No: 137376
  2. Yazar: İ. MERT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKÜR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı organizasyonlarda değişimin değişik boyutlarının incelenmesidir. Çalışmada, araştırmacının 1999 yılından beri çalışmakta olduğu MT Ltd.Şti.'nin bu dönemde geçirdiği değişim hareketleri bir örnek olay çalışması ile irdelenmektedir. Çalışma temel olarak kalitatif araştırma yöntemlerini kullanmaktadır. Söz konusu şirkette çalışan ve olayların baş aktörü durumundaki kişiler ve bu kişilerin değişim süreçlerinde rol aldıkları olaylar derinine incelenmektedir. Araştırmada bu kişiler ile yapılan söyleşiler, araştırmacının katılımlı gözlemleri ve şirketle ilgili dokümanlar temel veri kaynaklarım oluşturmaktadır. Olayların aktarımında takip edilen tarihsel sıra çalışmayı kronolojik bir araştırma haline getirmektedir. Araştırmanın özellikle üzerinde durduğu değişimin temposu ve kaynağı konulan elde edilen bulgular çerçevesinde irdelenmiş ve organizasyonda bu iki farklı boyutun değişik kombinasyonlarında gözlemlenen değişime karşı direnç düzeyi konusunda sınanmaya hazır bir hipotez üretilmiştir. Anlatılmaya çalışılan araştırmanın vardığı sonuçların genellebilir nitelikte olmadığıdır. Yorumlanan bulgular organizasyon bilimleri konusunda yapılacak diğer çalışmalarla sulanabilecektir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis study is to examine the different aspects of the organizational change concept. The main focus is the sample company that the researcher has been working since the year 1999, which is namely MT Ltd.Co. Qualitative methods are mainly used for the project. Main actors of the unfolding events and their participations in the organizational change processes has indept been examined. Data sources of the project are the interviews with the key personnel of the firm, participated observations of the researcher and some documentations within the firm. As the change events are presented in a timely order the study may be named as a chronical work. The tempo and the source of organizational change are primarily focused in the study hence resistance to change occuring as a cause of different combinations of these factors are examined. Finally the thesis work has came up with a theory about the organizational change with is to be tested. It is necessary to state that the findings of the research project can not be qualified as generally exceptible. The conclusions of this case study should be supported by future research projects about the organizational sciences.