Bir satış pazarlama organizasyonunda değişim mühendisliği çalışması ve uygulamalı ISO 9002 sertifikasyonu
- Tez No: 92968
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
ÖZET Günümüzün serbest piyasa ekonomisinde yaşanan yoğun rekabetin sonucu olarak tüm şirketler mevcut organizasyonlarını ve iş süreçlerini geliştirme ihtiyacı duymaktadırlar. Yeniden yapılanma, toplam kalite yönetimi vb. teknikleri uygulayan firmalar organizasyonlarında ve iş süreçlerinde belli oranda iyileştirme sağlamaktadır.. Fakat, organizasyonlarında ve iş süreçlerinde daha çarpıcı gelişmeler elde etmek isteyen firmaların arayışları doksanlı yılların başında yeni bir kavramın iş dünyasına girmesine sebep olmuştur. Bu kavram,“ İş Süreçlerinde Değişim Mühendisliği ”olarak şirketlerin üst düzey yöneticilerinin arasında kendisine destek buldu. İSDM' nin felsefesi mevcut olanı iyileştirmek değil, gerekeni yeniden yaratmaktır. İSDM' nin uygulandığı sürecin en temel özelliklerinin radikal bir şekilde çarpıcı sonuçlar almak için kökten değişmesi gerekmektedir. Tüm süreçlere uygulandıktan sonra ise, sistemin çalışması bir güvence ile garanti altına alınırsa sonuç çok başarılı olmaktadır. Bu tez çalışmasında bir lastik satış ve pazarlama şirketi olan BEST TYRE A.Ş. firmasına RAPIDRE değişim mühendisliği yöntemi önce pilot çalışma olarak sipariş ve sevkıyat sürecine ve daha sonra tüm firma geneline yayılmıştır. Bu yöntem sayesinde elde edilen sonuçların, sürekliliğini ve istikrarını sağlamak içinse ISO 9002 sertifikasyon simulasyonu ve Toplam Kalite Yönetimi anlayışı firmaya uygulanmıştır. İSDM1 nin gereği olarak ortaya çıkacak olan değişime şirket çalışanlarının gösterebileceği direnç insan kaynakları yönetimi yönünden ele alınmış ve olası dirençlere karşı uygulanmak üzere gerekli yöntemler şirket kültümde konuya dahil edilerek belirlenmiştir. Bu tez süresince oluşturulan iki aşamalı bu yöntem, herhangi bir ürünün bayi ağı ile satış ve pazarlamasını yapan firmalar üzeinde rahatlıklauygulama imkanı tanımaktadır. Bir uygulama durumunda üzerinde önemle durulması gereken, dağıtım kanalı öğelerinin ve müşterilerin beklentilerinin çok iyi analiz edilerek, yöntemin uygulanmasıdır. Yöntemin belirtilen sistematik yaklaşım doğrultusunda uygulanması, şirketlere organizasyonel açıdan büyük avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Companies feel necessity to develop their own organizations and busines processes, due to result of fierce competition faced in todays free market economy. The companies who apply techniques like restructuring, total quality management etc, achived some level of development. But, because of the companies searching for drastic developments in their organizations and busines processes, a new concept appeared at 90's in business world. This concept found quite a lot supporters as,“ Business Processes Reengineering ”within top executives of the companies.The philosophy of the BPR is not to develop present but create required one. It is necessary to change all the basic elements of the process radically from fundemental point in order to get drastic results. If operation of the system can be guaranteed by any assurance after aplication of the BPR to all the processes, results are more succesfull. During this thesis study, first The RAPIDRE reengineering methodology has been applied to BEST TYRE CO order and delivery process.which is a company in tyre sales and marketing, as pilot study; then spread through all company. Total quality management consciousness and ISO 9002 certificate simulation applied to this firm, in order to provide steadiness and progress of the results achived by this BPR methodology. Possible resistance to change, may suppose to be shown by company employees due to nature of reengineering, has been taken into consideration from human resource management point of view and required methods to overcome this problem has been determined even including corporate culture. This two step methodoigy ha been created during thesis study gives opportunity to apply this on sales and marketing organizations which distribute their goods by dealer network. Most important thing which should be emphasized in case of application is to apply the methodology after thewell analysis of the distribution channel elements and customer expectations. Application of this methodology with explained systematic aproach will provide great advantage to companies from organizational point of view.