Keşif dönemindeki mühendislerin kariyerleri: Ampirik bir araştırma
- Tez No: 137426
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Rekabet ortamının kızıştığı günümüzde işletmeler için en önemli sorunun kaliteli eleman bulmak ve bunları elde tutabilmek olduğu bir gerçektir. İşletmelerin ayakta kalabilmesinin öncelikli yolunun üretim ve ürünün satılması olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple, işletmeler için en önemli elemanların mühendisler olduğu gerçeği ile karşılaşılır. Mühendisler için en önemli sorun ise ne tür bir kariyer istediklerine karar vermeleridir. Hemen hepsi teknik bir kairyer ile yola çıkan mühendisler, ilerleyen yıllarda yönetsel kariyere geçerek hem toplumda daha iyi bir statüye sahip olmak, hem de iş hayatını zenginleştirme yolunu tercih etmektedir. Bu tez teknik kariyerden yönetsel kariyere geçiş yapan mühendislerin karşılaştıkları sorunları incelemektedir. Tezin birinci bölümünde mühendisliğe genel bir bakış çerçevesinde mühendis kavramı ve mühendisin fonksiyonuna deyindikten sonra, mühendislik eğitimi almak isteyenlerin yapması gerekenler açıklanmaktadır. Ardından mühendislik türleri açıklanmakta ve tüm mühendislerin ortak unsurlarına değinilmektedir. Son olarak özel ve devlet sektöründe mühendisler için ortaya çıkan iş olanakları açıklanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde mühendislerin sosyo-ekonomik ve kültürel durumları incelenmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'deki mühendislerin genel durundan, ücret dağılımları ve sosyal gelişmişliklerine değinilmektedir. Üçüncü bölümde ise mühendislerin kariyer gelişim aşamaları ve muhtemel kariyer yollan açıklandıktan sonra, teknik kariyerden yönetsel kariyere geçen mühendisler için uygun kariyer yollan, kaşılaştıklan sorunlar ve bu sorunlan aşmada yapılacaklar açıklanmaktadır. Tezin uygulama bölümünde ise kariyerlerinin ilk yıllarındaki mühendislerin kariyer seçimleri ile ilgili araştırmanın bulgulan değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important problem for the companies is finding a quality personnel and own them which the competition atmosphere is going into rut in nowadays. İt has to keep in mind that the first way of remain standing for companies is production and selling products. Becouse of this, the most important personnel for companies are engineers. The most important problem for engineers is to decide the way of their careers. Most of them are begining their careers in technical career, after years they decide to spread from thecnical career to management career, both become the owner of a good status in society and get rich their bussiness life. This thesis studies the problems of the engineers which move from thecnical career to management career. In the first part of thesis, engineer concept and the function of engineer are explained in a general look into engineering, after that the engineering types and the common elements of the engineers are explained. In the second part of thesis, the socioeconomic and the cultural situations of engineers are studied. In this respect the general situations, fee disintegration and social development of the engineers who live in Turkey are studied. In the third part of thesis, the career development stages and the probable career ways of engineers are explained, after that appropriate career ways, the problems which they faced and the solution of the problems who moved to thecnical career to management career. In the research part of thesis, the results of the research are evaluated for the career preference of the engineers who are at the begining of their careers.