VI. Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk (1903-1987)
The Sixth president of the Turkish Republic, Fahri S. Korutürk (1903-1987)
  1. Tez No: 137429
  2. Yazar: DERYA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Kamu Yönetimi, Biography, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında; 1957-1960 yıllan arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmış, ardından Moskova Büyükelçiliği ve Cumhuriyet Senatosu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, 1973-1980 tarihleri arasında ise Türkiye Cumhuriyeti'nin VI. Cumhurbaşkanlığı görevini deruhte etmiş olan Fahri S. KORUTÜRK'ün hayatı bir bütün olarak incelenmiştir. Bu monografi çalışması; yaran asırdan fazla devlet hizmetinde bulunmuş olan Merhum Fahri S. KORUTÜRK'ü tanımak, hayatında yaşadığı önemli yıllan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine katkılarım anlamak ve böylece genç nesillere örnek olmasını sağlamak maksadıyla yapılmıştır. İnceleme ve araştırma çalışmalarımızın temel esaslarım; gazete, dergi, sürekli yay m ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu' nun arşiv kaseti, eklerdeki belgeler, resimler ve ikili görüşmeler oluşturmuştur. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, the Honorable Fahri S. KORUTÜRK, who was the sixth president of the Turkish Republic between 1973 and 1980, is studied. He was the Commander In Chief Turkish Naval Forces (1957-1960), ambassador to the former Soviet Union in Moscow, and a member to the Senate of the Turkish Republic. This monograph has been written to know closely the Honorable Mr. KORUTÜRK, whom served his country more than a half of a century, to recognize his attributions to the history of the Republic and, finally, in order for the younger generations to emulate His Excellency. This study is based on the newspaper and magazine articles, the archives of the Department of Turkish Radio and Television, supplementary documents and pictures presented within the study and the interviews made with his relatives.