Kriz dönemlerinde enflasyon ve verimlilik ilişkisi
The Relation of inflation and productivity in crise periods
- Tez No: 137436
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
VII ÖZET Ülkelerin ve toplumların gelişme seviyesine ve dolayısıyla, bireylerin hayat standardına etki edebilme potansiyeline sahip bir kavram olan verimlilik, enflasyonun önüne geçebilmek için hayati öneme sahiptir. Yüksek verimlilik sayesinde ekonomide toplam arz ve toplam talep seviyeleri dengede tutulur ve böylece enflasyon oranının yükselmesi engellenmiş olur. Enflasyon talep ve arz arasındaki mesafenin açılması ölçüsünde artar. Yüksek verimlilik ise, bu mesafenin açılmasının önüne geçer. Yani, talep artarken arzın da artmasını sağlar. Aynı zamanda enflasyon da verimlilik düzeyinin belirlenmesinde etki sahibi olabilmektedir. Enflasyonun türüne ve enflasyonla mücadele kapsamında uygulamaya konulan politikalara göre, enflasyon verimlilik üzerinde etki sahibi olabilir. Enflasyonla verimlilik arasındaki ilişki krizlerin ortaya çıkması noktasında da etkili olabilmektedir. Yüksek verimlilik ve beraberinde gelen düşük enflasyon kriz yaşanması ihtimalini önemli ölçüde smırlandırmaktadır. Düşük verimlilik ve yüksek enflasyon ise ekonominin istikrarsız, güçsüz ve krizlere karşı savunmasız hale gelmesine sebep olur. Bütün bunların ötesinde, kriz dönemlerinde enflasyon ve verimlilik arasında gözlediğimiz ilişki de normal dönemlerde gözlediğimiz sonuçları vermeyebilir. Burada belirleyici olan nokta, işletmenin krizden ne derece etkilendiği ve kriz döneminde ortaya çıkan enflasyonun kaynağının ne olduğudur. Krizlerle ve yüksek enflasyonla karşılaşmadan gelişebilmenin bilinen en güvenli yolu, yüksek verimlilikle üretmektir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Productivity which has a potential to effect the development level of countries and societies and the life standarts of indivuduals as well, implies a vital importance of preventing inflation. Thanks to the high productivity, aggregate supply and aggregate demand levels are hold in equilibrium and so, increase in inflation ratio is prevented. Inflation tends to increase to the extent that the distance between supply and demand becomes wider. On the other hand, high productivity hinders the process of widening. Namely, it provides an increase in supply when demand rises. Also, inflation tends to have an effect on determining the productivity level. According to the type of inflation and the anti-inflation policies that are put into efect, inflation can have an effect on productivity. The relation between inflation and productivity can also become effective at emerging of crises. High productivity and low inflation restrict the probability of an emergence of crise, on a large scale. Low productivity and high inflation cause the economy to become unstable, weak and defenceless against crises. All beyond, the relation which we observe between the inflation and productivity in the crise periods, does not necessarily counterpart the concequences of normal periods. Here, the main point is that, to which extent the enterprise is effected by crise and what the source of inflation in the crise period is. Without coming accross crises and high inflations, the most confident way of development that is known, is to produce with high productivity.