A study of Raqqa tribes in Syria social, political and economic profiles
Suriye'deki Raqa aşiretler üzerine bir araştırma sosyal, siyasi ve ekonomik profiller
- Tez No: 728474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAMAN KEPENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bir klan veya kabilenin her şeyden önce siyasi bir fenomen olduğu önermesinden yola çıkar. Elbette klan, insanoğlunun sosyal hayatı içinde ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş sosyal bir varlıktır. Aynı zamanda, aşiret adamlarının her türlü dış tehlike karşısında hizmet ve menfaat alışverişinde bulunduğu ve birbirlerini koruyan bir ekonomik varlık veya güvenlik kurumu da olabilir; Klan genellikle etnik bir varlıktır, çünkü köken olarak kan akrabalığına veya soya dayanır. Buradaki akrabalık gerçek olabilir veya kabile üyelerinin belirli bir duruma tepki olarak hayal ettikleri varsayımsal olabilir. Bu araştırma, altı bölümü aracılığıyla Rakka vilayetindeki aşiret yapısını netleştirmeyi ve aşiret ve aşiret arasındaki temel kavram ve farklılıkların yanı sıra yanlış yerlerinde sıklıkla kullanılan diğer terimleri açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma aynı zamanda Rakka vilayetini peş peşe kontrol eden devletlerin, hükümetlerin ve yetkililerin politikalarını araştırmanın yanı sıra zaman içinde gelişen toplumsal değişimleri ve aşiret gelenek ve göreneklerini de tartışmayı amaçlamaktadır. Ve bu politikaların Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden önce devlet ve kabileyi birbirine bağlayan ilişki üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını araştırmak ve bu bölgeyi yöneten tüm otorite ve hükümetlerden geçerek 2011 Suriye ayaklanmasına kadar bu bölgeyi yönetmek. günümüze kadar gelen ve aşiret yapısı üzerindeki çok büyük etkileri ve aşiret üyelerinin kendi aralarındaki ilişkileri ve onlarla olan ilişkileri tartışılmaktadır. Diğer aşiretler ve aşiret topluluğunun bir bütün olarak otorite ve devletle ilişkisi.
Özet (Çeviri)
This study starts from the premise that a clan or tribe is a political phenomenon first and foremost. Of course, the clan is a social entity it was formed within the social life of human beings and to achieve social needs. It could also be an economic entity or a security institution whose tribal men exchange services and benefits and protect each other in the face of all forms of external danger; The clan is often an ethnic entity as well, because it is based on blood kinship or lineage in origin. Kinship here may be real, or it may be hypothetical, which tribesmen imagine in response to a specific situation. This research aims, through its six chapters, to clarify the tribal structure in the province of Raqqa and explain the basic concepts and differences between tribe and clan, as well as other terms that are often used in their incorrect locations. This research also aims to discuss social changes and tribal customs and traditions that have developed over time, in addition to researching the policies of states, governments and authorities that have successively controlled the province of Raqqa. And exploring the implications and results of these policies on the relationship that linked the state and the tribe since before the collapse of the Ottoman Empire and passing through all the authorities and governments that ruled this region up to the 2011 Syrian uprising, which is still going on to this day, and discussing their very large effects on the structure of the tribe and the relationship of tribe members between them and the relationship with them. Other tribes and the relationship of the tribal community as a whole with the authority and the state.