İnsan kaynakları yönetiminin insan boyutu
Human side of human resources management
  1. Tez No: 137566
  2. Yazar: ÖZLEM YURDANUR ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Ekonomik, sosyolojik ve teknolojik olarak dünyanın yaşadığı evrimlere paralel olarak hızlı değişimlerle yûzyüze kalan yeni üretim modelleri, örgütteki insani varlık için yeni yönetim modellerini zorunlu kılmıştır. 1980'li yıllarda ortaya çıkan İnsan Kaynaklan Yönetimi (İKY) ise hem bu ihtiyacı karşılaması, hem de işveren ile çalışan arasındaki ezeli rekabete bir uzlaşma zemini sağlama savıyla gündemde popüler bir yer edinmiştir. Geleneksel yönetim modellerinin çalışanlar açısından sömürü olarak algılanabilecek kötü uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, İKY modeli, çalışma yaşamının tüm taraflarının hedeflerini gerçekleştirebilecekleri ortaklık zenıinini sunması sebebiyle ilk etapta oldukça taraftar toplamış; modelin içeriğinde yer alan insanın örgüt için bir değer olduğu felsefesinden yola çıkarak, örgütte katılımcılık, açıklık, eşitlik, gelişim odaklılık gibi söylemlerle varolan problemleri çözerek, çalışma yasanıma arzu edilen huzuru getirmeyi amaçlamıştır. İKY modelinin tüm uygulamalarında insan, eski yönetim modellerindeki gibi ekonomik bir unsur olarak değil, sosyal ve psikolojik bir unsur olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Her yeni oluşumda olduğu gibi insan kaynakları yönetimine yönelik eleştiriler de modelin zayıf yanlarını, uygulama eksikliklerini ve çelişkilerini ortaya koymuştur. Bu eleştirilerin başında bu yeni modelin sadece göstermelik bir uzlaşma sergilediği, uygulamada örgütün en değerli unsur olduğunu iddia ettiği“insanı”çok da korumadığı hatta eski yönetim modellerindeki gibi bu yeni sistemin de örgütün çalışanlarım, birçok konuda savunmasız bıraktığı iddia edilmiştir. Bu çalışmada“örgüt içerisindeki insan değerlidir”savından yola çıkılarak İKY modeli içerisinde insanın konumu ve önemi tüm İKY faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmış, nesnel bir yaklaşımla modelin güçlü yanlan, modele yöneltilen eleştiriler ve uygulamadaki aksaklıklar kavramsal, teorik ve pratik boyutlarıyla incelenmiş çalışmanın son bölümünde konuya ilişkin detaylı bir değerlendirme ve öneriler dizini sunulmuştur. 183
Özet (Çeviri)
ABSTRACT World has been facing many economic, sociologic and technologic revolutions and the need for new management systems are arised from the new form of production. Human Resources Management (HRM) became a popular approach as it is considered to fulfill this need and with it's positive approach based on compromise between two opposites named employee and employer. HRM had many supporters at first as it presents a common base where both the employee and the employer has the chance of reaching their goals mutually. This philosophy is symbolizing a more humanistic approach compared with the traditional management systems. HRM aimed to solve the existing problems of the working-life and bring the desired peace to the office by emphasizing commitment, equality, development orientedness and transparency, based on the philosophy that human is the most valuable asset of the company. In the practice of HRM, human is considered as a social and psychological issue rather than an economic one. Besides it's positive approach the model also has been criticised mainly on the weaknesses, difficulties of the implementation and the conflicts of the model. These arguments mainly claim that the HRM model itself has a false image which is not compatible with the daily working life and accuse the model for not giving any support to the human component inside the company and therefore blame the model for being no different than the old traditional management systems. In this paper HRM is deeply analyzed through it's strength and weaknesses in all aspects as theoretical, conceptual, practical and critical views objectively and argued the importance of the human factor in the company as a value rather than a resource and argued how this factor is treated in practice. According to the findings of the study, a set of evaluations and suggestions are presented in the last chapter. 184