Kars ili sanayi işletmelerinin finansal yapı ve sorunlarının analizi
An Analysis of financial structure and problems of the industrial enterprises in the city of Kars
- Tez No: 137577
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇIKRIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
02. Özet Bu araştırmanın amacı, Karejünde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin finansal yapılarının ve sorunlarının analiz edilmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesidir. Bu amaçla, ildeki on beş sanayi işletmesinde anket ve yüz yüze görüşme yöntemi ile finansal sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca işletmelerin son iki yıllık finansal tabloları oran yöntemi ile analiz edilmiştir. Üç bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde, Kars ilinin genel tanıtimı yapılmış, ilin sosyal ve ekonomik yapısıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Kars ilinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin nitelikleri itibariyle, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmesi konumunda olmaları nedeniyle, KOSİ'lere ilişkin genel bilgiler verilmiş, ülkemizdeki KOSİ'lerin karşılaştıkları finansal sorunlar irdelenmiş ve bu işletmelere destek sağlayan kurum ve kuruluşlardan ve sağladıkları desteklerden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, ildeki sanayi işletmelerinin finansal sorunlarının ve finansal yapılarının tespitine yönelik olarak uygulanan anket çalışması ile ilgili sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca işletmelerin bilanço ve gelir tabloları rasyo yöntemi ile analiz edilerek işletmelerin finansal yapıları incelenmiştir. Sonuç kısmında, anket çalışması ve finansal tablo analizi sonucu tespit edilen sorunlara ilişkin olarak çözüm önerileri yapılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to analyze the financial structures and the financial problems of the industrial enterprises, located in Kars, and to provide some suggestions. In this case study, the financial problems have been determined by the questionnaires and face to face negotiation method for fifteen industrial enterprises in the city. In addition, the last two year's performances of these enterprises have been analyzed by the ratio method. This study is consists of three sections. In the first section, the general review the city of Kars has been presented, regarding. In the second section, due to importance of small and middle industrial enterprise in the city of Kars, general information about small and middle industrial enterprises has been given. The financial problems, facing by small and middle industrial enterprises have been questioned; and institution and the organizations providing supports for these enterprises have been also studied. In the third section, the questionnaires and their related results, which have been carried out so as to determine the financial problems and financial structures of the industrial enterprises in the city have been evaluated. In addition, by analyzing the financial statments through ratio methods, financial structure of firms have been studied. In final part, some suggestions based on the results of questionnarie and financial statements analyses have been presented. IX