Türk ihale sisteminin Avrupa Birliği sistemine uyumu
  1. Tez No: 137602
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
02. Özet Kamu idarelerinin ihaleye konu olan mal ve hizmet alımları ile yapım işleri bir taraftan kamu harcamaları diğer taraftan da ülke ekonomisi içerisinde önemli bir paya sahiptir. Etkili bir kamu ihale sistemi ve uygulanması bütün ülkelerde için önemli olmakla birlikte, bu ihtiyaç özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde önemi daha da fazla hissedilmektedir. Bu noktadan hareketle, kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması için kamuoyunun denetimine açık, rekabetçi ve şeffaf bir ihale sisteminin oluşturulması, ülkemizin bir yandan ihaleye konu kamu harcamalarında disiplinin sağlanması diğer yandan da Avrupa Birliğine giriş sürecinde Kamu İhaleleri Konusunda AB müktesebatma uyum gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde ihale teorisi ve rekabet politikaları çerçevesinde kamu ihaleleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümümde Türkiye'de 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu öncesi Türk İhale Sistemi irdelenirken 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun ihale uygulamalarında aksayan yönleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Dünya Ticaret Örgütü, AB Direktifler^ve UNCITRAL' inJ&amu alımları konusundaki düzenlemelerinin belirleyici özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile ihale sistemimize getirilen yenilikler değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Kamu İhale Kanunu ile AB Direktifleri ve UNCITRAL Model Kanunu belli başlıklar altında karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise kamu ihaleleri alanında daha etkin bir sisteme geçmek ve Kamu İhale Kanunun aksayan yönleri için çözüm önerileri sunulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
03. Summary Goverment auctions and procurements are very important both for goverment expenditures and for national economy. Altough the application of an efficient auction system is very important for all countries this requirement has been more percieved in developing countries especially such as Turkey. At this point for the purpose of using goverment resources more efficient and productive establishment of a free, competetive and transparent auction system to public opinion inspection will provide discipline in goverment expenditures which are related with auctions and will make the adjustment process of Turkey to European Union easer in terms of Government auctions and procurements. In the first chapter of this study, auction teory and government auctions have been evaluated in terms of the policies of competition. In the second chapter, examing the Turkish auction system before State Auction Act by law number 4734, deficiencies in the application of auction act under the State Auction Act by law number 2886 were scrutinized. In the third chapter, the prominent characteristes of arrangements of World Trade Organiztion European Union and UNCITRAL for goverment procutements were examined. In the fourth chapter, new applications which have been provided by the act by law number 4734 wen evaluated. In the fifth chapter, the Turkish Auction law was compared with the European Union Directions and the model law of UNCITRAL under certain titles. In the last chapter of the study, some suggestions for the defeciencies of Turkish Auctions Act and for having more efficient system in the auction area have been made. XIII