1998 tarih müfredat programının genel amaçlarının gerçekleşme düzeyi (İstanbul Örneği)
- Tez No: 137604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL H. DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
02. Özet Bu çalışma, 1998 yılı tat^jnüfredat programının genel amaçlarının gerçekleşme düzeyini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, 1998_^ogEafflinın genel amaçlan soru haline getirilerek öğrencilere yöneltilmiştir. Böylece öğrencilerin amaçlan davranış haline getirip getiremedikleri ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde, Osmanlı devletinden bu güne kadarki tarih müfredat programlan, tarihsel metotla araştırılarak ortaya konulmuştur. Müfredat programlarındaki değişiklikler dönem dönem incelenerek, bu değişikliklere etki eden faktörlerin neler olduğu tespit edilmiştir. Değişime uğrayan müfredat programlan bir önceki programla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, 1998 yılı tarih müfredat programının genel amaçlarının gerçekleşme düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma alam olarak İstanbul ilinin Avrupa yakası seçilmiştir. Avrupa yakasında beş ayrı ilçeden seçilen okullardaki öğrencilere anket uygulanarak, öğrencilerin tarih dersine karşı olan tutumları ölçülmüştür. Tarih müfredat programın genel amaçlarının gerçekleşme düzeylerinin oldukça düşük olduğu ortaya görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary This study focuses on evaluating the levels of the purposes of 1998 history curriculum. In this study the general purposes of 1998 curriculum are transformed as questions and these questions werw asked students. Therefore, it was tried to evaluate whether students behaved according to that purposes or not. At the first section of this study, history curriculum from the Ottoman Empire until tuday, is explained using historical method. Investigating the changes in curriculum period by period it was shown the causes are which led that changes. Curriculum that were changed were compared with the previous curriculums. At the second part of this study, it is studied focuses on evaluating the levels of the purposes of 1998 history curriculum. European part of Istanbul is selected as a study research. Schools from 5 different zones of European part of Istanbul are selected to be applied survey method to evaulate their thoughts towards the history lesson. It is indicated that general purposes of history curriculum are evaulated at the niinimum level. vn