İlköğretim 4. ve 7. sınıf kız/ erkek öğrencilerde bazı parametrelere göre duruş zayıflıklarının araştırılması
  1. Tez No: 137611
  2. Yazar: HURİYE OY BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
62. tint Bu çalışma; İlköğretim 4, ve 7. sınıfta okuyan kız ve erkek öğrencilerde görülen duruş z&ytftklangm neler olduğunu ve ne orsada görüldüğünü, bazı parametrelere göre farklılık gösterip göstcrmediğmi araştırmak amacıyla yapifeaistir. Bu amaçla, Trabzon İlinin Akçaabat ilçesindeki Akçaabat Merkez İlköğretim Okulu ve Kavaklı Pansiyonlu İlköğretim Okullarından 4. sınıfta okuyan 75 faz, 75 erkek, 7. sanfta okuyan 75 kız, 75 erkek olmak üzere toplam 3ÖÖ öğrenci denek grubu olarak alınmıştır. Bu 300 öğrenci Üzerinde, Matthias Testi, BjdowJU£soi ŞEİSÎlIIJs^. Alexander Testi ve HeipertzJIesti olmak üzere 5 duruş zayıffaklagngsti uygulanmış ve bu testlerin yanında boy ve kilo ölçümleri yapılmışta". Elde edilen verilerin ışığında, denekler arasında duruş ?jayıflıkîarmın görülme oranı ve duruş zayıflığı görülenler ile görülmeyenler arasında boy ve kiks değerleri farkhfiklsnnin olup olmadığı araştsıhnîştır. Araştırma sonunda; tüm öğrenciler arasında en fazla görülen duruş zayıflığının kifoz olduğu, daha sonra ssrasıyîa, bclJordozHL düzşj[|_#c boy^g_k^Bösu)îduğu bulunmuştur. Sınıflar arasında veya kız ve erkek öğrenciler arasında duruş zayıflıklarının görülme oranı açısından anlamlı bk fârkhhğrn olmadığı bulunmuştur, KjarşılaştınlaB tüm gruplar arasmda duruş zayıflığı görülen ve görülmeyenlerin boy ve kik) değerleri arasında anlamlı bir ferkhîîğm olmadığı, yahnzea 4. snnf erkek öğrencilerde kifbz görülen ve görülmeyenlerin boy ve kilo değerleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu buhınmuftur. 4. smıf erkek ögrcneıkade kifbz görüfenfcrHi boy ve kiks değcrîerinm görühroyenkare göre dana fazla olduğu bukmmustur. VII
Özet (Çeviri)
03, Samsaary This study, is jnade to research what the posture feebtess on male and female primary Education students k 4th and 7* class arc, and in what rate it occurs, if it shows differences according to some paramctrcs or not. For this reason, la province Trabzon's Akçaabat district's center Etemantary Education School and Kavaklı Boardfeg Eîcmantary Education School, 75 female, 75 nab students who are attending 4* class, 75 female and 75 male students who are attending 7th class, hi all 300 students, taken up as a subject group. On this 300 students, wc applied 5 prosture feebtess test, Barlow I test, Barlow II test, Alexander test and Heipertz test, and with these test also heigh and weigh measurements had been made. From the datams wc got, we researched prosture feebtess rate between the subjects and if there were heigh and wcihg values differences between these subjects, where wc couM not sec. At the end of the reseach it is found that the mont seen (oecured) posture feebless between the students was kubz, after kifoz, one by one, Waist (loins) Lordoz, smooth dorsal side ande eervk Lardoz, There isn't a obvious posture feebless differences between classes or between male or female students. Between all the compared groups there isn't a obvious heigh and weigh differences between the students who have posture feebless and who have not, but only 4th class male students, Where we could sec kifoz and where we couldn't see showed meaningful differences between heigh and weigh values» It showed that this 4a male students where wc could see kifoz height and weigh values were more than the students where we couldn't see kifoz. VIH