Sportif aktivitelerin benlik değeri ve depresyona etkisi
- Tez No: 137610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
02. özet Bu çalışmanın amacı; sportif aktivitelere katılımın depresyonun azaltılması üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır, Sportif__eildnlik4ere katılım ile benlik değeri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ise çalışmanın alt problemi idi. Bu amaçla, yaşlan 11-14 arasında değişen ve 13 kız, 12 erkek olmak üzere toplam 25 öğrenci denek olarak seçildi. Bu öğrenciler depresyon ölçeği uygulanan toplam 100 öğrenciden depresyon puanı yüksek çıkan 25 öğrencidir. Denekler 10 hafta süreyle haftada iki kez ve her defasmda iki saat süren sportif etkinlik programına alındılar. Bu program sonrasında her deneğin depresyon puanı ve benlik değeri puanı son test olarak tekrar belirlendi. Çalışma öncesinde belirlenen ilk test sonucu olarak kaydedilen depresyon puanı ve benlik değeri puanları ile 10 haftalık çalışma programı sonucunda son test olarak ölçülen değerler arasındaki anlamlı farklılığın araştırılmasında“ t- test”yöntemi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir. îstatistiki sonuçlar göstermiştir ki, 10 haftalık sportif faaliyete katılan deneklerin depresyon puanları anlamlı bir şekilde azalırken t = 5,19 ; P( 0,001 ) < 0,05 benlik değeri puanları ise anlamlı bir şekilde yükselmiştir, t = 3,10 ; P( 0,004 ) < 0,05. Sonuç olarak, sportif aktivitelere katılım, depresyon puanını düşürürken benlik değeri puanım yükseltmektedir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to research participating sports activities upon reducing the effect of depression. To determine the relationship between participating sports activities and the value of personality was the lower problem of this study. With this aim, 25 students being subject of the experiment in total were chosen 13 girls - 12 boys with the ages changing between 11 and 14. These students, in total 100 students who are applied to the depression point is high. The subjects were taken in the programme of sportive activities which were determined to the depression point of every subject of the experiment and to the point of personality value as the final test. The method of“ t-test”had been used to determine the meaningful difference among the depression point which was recorded and determined before the work as the first test result and subjects of the experiment were taken to the sports efficiency programme which was the points of personality value, by being measured values as the final test at the end of working programme for 10 weeks. It had been chosen 0,05 as the meaningfulness level. The statistics results had showed that the depression points of subjects of the experiment, who were participating to the sports activity for 10 weeks, are meaningfully reduced t = 5,19; P ( 0,001 ) < 0,05, the points of personality value are meaningfully increased t = 3,10; P ( 0,004 ) < 0,05. Finally, while the participating of sports activities has reduced to the point of depression, it has increased to the point of personality value. VIII