Kur'an'da birlik öğretisi
Unity doctrine in the Quran
  1. Tez No: 137612
  2. Yazar: HASAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. KEMAL SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
02. Özet“Kur'an'da Birlik Öğretisi”isimli çalışmamız bir giriş, iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde insan iradesi ve inanç hürriyet yanında Peygamberlerin misyonu ve gördükleri fonksiyonu kısaca belirttik. Kur'an-ı Kerim, insanları birliğe yönlendirip tefrikadan sakındırırken baskı ve zorlama yolunu değil, ikna ve telkin metodunu benimsemiştir. Bunun için de kendi içlerinden insanlara model elçiler göndermiştir. Araştırmamızın asıl konusunu teşkil eden birinci bölümü ise üç kısma ayırdık. Birinci kısımda Kur'an'da birlik ifade eden sosyal gruplarla ilgili kavramlarla, birlik karşıtı kavramlara alfabetik sıraya göre yer verdik. İkinci kısımda birlikle ilgili ilkeleri ele alarak kainatın birliği, insanın köken birliği ve aynı dine inananların birliği konularım araştırdık. Üçüncü kısımda ise; toplumsal hayatta birliği sağlayacak çağrıya, tefrikaya düşmemenin önemine açıklık getirmeye çalıştık. İkinci bölüm, birliğe katkı sağlayan dolaylı etkenlerin incelendiği bölümdür. Bu bölümde toplumsal birliğe yönelik pratikleri inceledik. İbadetlerdeki birlik şuuru ve yasakların sosyal birliğe katkısı konularına açıklık getirdikten sonra bireyin topluma karşı sorumlulukları, insan haysiyetinin korunması ve karşılıklı saygı konularını irdeleyerek bu bölümü tamamladık. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, bu çalışma sonucunda ulaştığımız neticeleri ve önemli gördüğümüz temel noktaları vurguladık.
Özet (Çeviri)
03. Summary Our study,“Unity Doctrine in the Quran,”consists of two main and one introduction chapters. In the introduction we shortly indicated missions and functions of prophets besides human free will and freedom of faith. The Quran preferred persuasion, inspiration and orientation to pressure and compulsion while orienting people towards unity and making them avoid dissensions. In order to do so, Allah insipired some model prophets among people. We divided the first chapter, which forms the main concern of our research,into three parts. In the first part, we gave place to the terms related to social groups expressing unity in the Quran and the terms contrary to unity in alphabetical order. In the second part dealing with the principle of unity we researched the unity in the universe, the unity in men's origin and the unity in faith. In the third part we tried to shed light on the invitation that provide social unity and the significance of dissenting. In the second chapter indirect factors that contribute unity were studied. We studied the applications directed towards social unity in this part. After we sheded light on the consciousness of unity in worshiping and the contribution of bans to social unity, we completed this part studying the responsibilities of individuals to the society, protection of human dignity and the mutual respect. In the conclusion and assessment part we emphasized the results attained from our study and the main points we considered to be important.