Bilişim toplum işletmelerinde çalışanların motivasyon özellikleri: Havacılık sektöründe teknik personele yönelik bir araştırma
Motivation characteristic of workers at the administrating of informatics society: An in investigation aimed at technical staff in the aviation sector
- Tez No: 137662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmanın amacı, bilişim toplumu işletmelerinde, teknolojiyi etkili kullanma işini üstlenen ve bu nedenle de bilgi işçileri olarak nitelendirilen personelin, motivasyon özelliklerini diğer çalışanlarla karşılaştırmalı olarak incelemektir. Havacılık sektöründe gerçekleştirilen araştırmanın bulgularına göre teknik personel olarak isimlendirilen personelin, diğer gruba göre motivasyon özellikleri bazı farklılıklar ve benzerlikler göstermektedir. Elde edilen bu bulgular ışığında, önemli bir insan kaynakları politikası olan motivasyon uygulamalarının hangi konulan içermesi gerektiği vurgulanmış ve bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The aim of this study is to investigate the motivation characteristics of the so-called“information workers”who take the responsability of using the technology effectively in informatics and to compare these with the other workers. The study that was conducted in aviation sector revealed that the motivation characteristics of the technical staff had some differences and similarities compared to the other group. Based on these data, some suggestions about the content of motivation applications which shape an important component of the human sources policy, have been developped.