The Importance of the dreams in the bondmaid
The bondmaid adli eserdeki rüyaların önemi
  1. Tez No: 137666
  2. Yazar: MELİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
KISA ÖZET Melike YILMAZ Ekim 2004 THE BONDMAID ADLI ESERDEKİ RÜYALARIN ÖNEMİ Bu tezimde Singapurlu yazar Catherine Lim tarafından yazılan The Bondmaid kitabında geçen rüyaların önemi incelenmiştir. Rüyaları daha iyi anlamak için öncelikle yazarın nasıl bir toplumda yaşadığı ve o toplumda rüyaların önemi incelendi.Yazarın ve roman kahramanının kadın olması bunun yanında rüyaları görenlerin çoğunlukla kadın olması nedeniyle toplumda kadının yeri ve önemi üzerine çalışıldı. Singapur toplumu, kültürü, gelenekleri, tarihi incelendikten sonra rüyaları anlama ve bunlara anlam verme daha kolay olmuştur. Tarih boyunca bir çok rüya teoristcisi görmekteyiz fakat bunların en önemli ikisi Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung' tur. Bu yüzden The Bondmaid kitabında geçen rüyalar Freud'un ve Jung'un rüyalara bakış açısına göre incelenmiştir. Freud'a gore rüyaların sebebi önemli iken, Jung'a gore rüyaların amacı ve iletmek istediği önemlidir. Dolayısıyla The Bondmaid kitabındaki rüyalar sebepleri ve iletmek istedikleri mesajlar açısından incelenmiştir. Han'ın dört rüyası, Freud'un rüyalar bir isteğin, bir arzunun, bastırılmış duyguların doyurulmasıdır yaklaşımıyla incelenmiştir. Ve Han'ın diğer üç rüyası ise Jung'un her rüyanın taşımış olduğu gizli mesaj vardır, gelecek hakkında bilgi vermektedir yaklaşımı ile incelenmiştir. Dolayısıyla tezimin yazılış amacı The Bondmaid kitabını baz alarak rüyaların önemi ve rüyayı gören kişinin kendi hayatı üzerindeki etkisi üzerinde durmaktadır. Anahtar Kelimeler Chinese Women Singaporean Novel Confucius The Interpretation of Dreams of Carl Gustav Jung Dreams The interpretation of Dreams of Sigmund Freud
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Melike Yılmaz October 2004 THE IMPORTANCE OF THE DREAMS IN THE BONDMAID The present study attempts to analyze the importance of dreams in The Bondmaid written by Catherine Lim who is a Singaporean writer. As the title suggests, the book is about the bondmaid's life. In my thesis, I focus on dreams in Singaporean novel. To understand and interpret the dreams well, we have to know the culture and tradition of the Singaporean life. For this reason, I firstly draw a picture of Confucianism, the place of women in Chinese culture and its impact on Chinese civilization and also Lee Kuan Yew's importance for the development of Singaporean society and tradition. I can analyze the dreams better after understanding the social life of Singaporean and the writings of Singaporean society. We see the importance of dreams throughout The Bondmaid. For a long time, people have worked on dreams. They believe that dreams help them deal with their emotions, desires, problems and the dream help them to understand their thoughts and desires. Though there have been many dream theorists on dreams. Sigmund Freud and Carl Gustav Jung are the most important dream theorists. I interpret the dreams in The Bondmaid with using Freudian approach and Jungian approach to the dreams. Han is the protagonist of The Bondmaid. And mostly we came across with Han's dreams. Han's four dreams are analyzed with using Freudian approach which is believed most dreams are the disguised fulfillment of a wish, dreams are the disguised of fulfillment of a repressed, infantile wish. Han's three dreams are analyzed by the Jungian approach which is believed that all dreams have vital messages which give the message about the future. So we can say that Freud was looking for what the cause of dream was in contrast him, Jung was looking for what purpose of dream was. That is why we definitely need both these interpretations. So my basic aim is to show the importance of the dreams in The Bondmaid by focusing on Freudian and Jungian dream interpretations.