İnternet reklamcılığı ve Gaziantep işletmelerinde bir uygulama
Internet advertising and an application in Gaziantep companies
- Tez No: 137736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET İNTERNET REKLAMCILIĞI VE GAZİANTEP İŞLETMELERİNDE BİR UYGULAMA ATEŞ, Bora Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Turan PEKMEZCİ Aralık, 2004, 160 sayfa Günümüzün artan rekabet ortamında ve dinamik pazar yapısında ayakta kalabilmek için pazardaki gelişmelerin önünde olmak, ona yön vermek ve bu gelişmeleri hızlı takip edebilmek zorunlu hale gelmiştir. Bu zorunluluk, pazar ile işletme arasındaki iletişimin önemini arttırmaktadır. Yıllar boyu işletmeler pazara hakim olabilmek ve değişiklikleri kavrayabilmek için çok çeşitli vasıtalar kullandılar. Mektuptan gazeteye, televizyondan reklam panolarına kadar farklı özelliklerde ve farklı yeteneklerde bir çok reklam ortamlarını kendilerine araç olarak seçtiler. İnternetin pazarlama amaçlı kullanılmasıyla beraber yeni bir reklam aracı olarak internet kullanılmaya başlanmıştır. Araştırmacı; internetin diğer reklam araçlarıyla karşılaştırıldığında, sağlamış olduğu avantajlarla önemli bir yere geldiğine ve gelecekte çok daha fazla etkinlik alanına sahip olacağına inanmaktadır. Bu çalışmada internetin pazarlama amaçlı kullanımı ve internet reklamcılığı konusu incelenmiş olup, işletmelerimizde internet reklamcılığının kullanımına yönelik bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, işletmeler tarafından internet reklamcılığının önemli bir yere sahip olduğu, müşteri memnuniyetlerini arttırdığı ve özellikle dış pazarlara açılmak isteyen işletmelerin kullandığı etkin bir reklam aracı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : İnternet, İnternette Pazarlama, İnternet Reklamcılığı Bilim Dalı Sayısal Kodu : İŞLT590
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERNET ADVERTISING AND AN APPLICATION IN GAZİANTEP COMPANIES by ATEŞ, Bora MA. Thesis, Department of Business Administration Supervisor : Ass. Prof. Turan PEKMEZCİ December, 2004, 160 pages To state its direction and to follow this developments fast in order to stay strong in today's increasing competition environment and dynamic market structure. It has become an obligation to go in front of the developments in the market, This obligation is increasing the importance of the communication between the market and the company. For years, the companies have used so many tools to dominate and perceive the changes in the markets. They have chosen many advertise environments with different properties and capabilities from letters to newspapers, from televisions to advertise panels. After the use of internet for marketing purpose, internet has been started to be used as a new advertising tool. When compared to other advertising tools, the researcher believes that internet has reached to an important point as an advertising tool and would bear more activity area. In this study the marketing aimed usage of internet and the subjects of internet advertising are searched and a survey study regarding the usage of internet advertising in our companies is used. At the end of the research, it is appeared that internet advertising is bearing an important place for companies, increasing the customer satisfaction and especially being an active advertising tool for the companies willing to enter the foreign markets. Key Words : Internet, Marketing in Internet, Internet Advertising Lecture Code : ÎŞLT 590