Tüketicilerin internet reklamcılığı algılarının satın alma kararlarına etkisi
The effect of consumers' perceptions of internet advertising on purchasing decisions
- Tez No: 831327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇAYIRAĞASI, DOÇ. DR. FİLİZ ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Süreç içerisinde internetin gelişimsel evresine bakıldığında başlarda sadece enformasyon kaynağı olarak kullanılan bu alan, zamanla gelişerek insanların hayatında büyük bir yer edinmiş ve günlük yaşamdaki etkinliği artmıştır. Bu süreç ticari işletmelerin de dikkatini çekerek reklamların internet ortamına entegre edilmesi ile daha geniş kitlelere ulaşmış, internet reklamcılığını tercih eden işletmelerin hedef kitle davranışlarını takip etmesi, araştırması ve doğru analizler yaparak başarılı olabilmeleri adına ön şart haline gelmiştir. İnternet reklamcılığının tüketici üzerindeki etkisinin araştırılması önem kazanarak, internet reklamlarının satın alma kararına etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın amacı, tüketicilerin internet reklamcılığı algılarının, satın alma kararlarını nasıl etki ettiğinin araştırılmasıdır. 455 internet kullanıcısının yanıtları üzerine ortaya çıkan sonuçlar, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda tüketicilerin internet reklamcılığı algılarının satın alma kararını pozitif yönlü etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the process, when we analyze the develepmental phases of Internet, this field was used only as a source of information. Over time it has gained importance and its effectiveness has increased for people. This process has attracted the attention of commercial enterprises and reached wider masses with the integration of advertisements into the internet environment. It has become a prerequisite for businesses that prefer internet advertising to be successful by following the target audience behaviors, researching and making the right analyzes. By gaining importance on the components of internet advertising, the effect of internet advertising on purchasing decision is emphasized. The purpose of the research is to use consumers' perceptions of internet advertising, how their shopping decisions and personal views interact. The responses of 455 internet users were analyzed and interpreted using the SPSS program, based on the results. As a result of the research, it was observed that consumers perceptions of internet advertising positively affected the purchasing decision.