İnternet reklamcılığı ve kullanılan aldatıcı taktikler
Internet advertising and the use of deceptive tactics
- Tez No: 483225
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ASRAK HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tezin amacı İnternet reklamcılığını incelenmek ve kullanılan aldatıcı taktikleri ortaya çıkartmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, ilk olarak çalışmada, kapitalist ekonominin talep yaratma işlevini üstlenmiş olan reklamcılığın doğası ve İnternette reklam iletişiminin nasıl şekillendiği açıklanmıştır. Bununla birlikte, güncel reklam hukuku incelenmiş ve aldatıcı reklam konusu farklı yönleri ile tartışılmıştır. Son olarak, İnternet reklamcılığında kullanılan aldatıcı taktiklerin dağılımını ve doğasını ortaya koymak için hem niteliksel hem de niceliksel araştırma stratejeleri kullanılmıştır. İnternet alışveriş siteleri üzerinde yapılan içerik analizi sonucunda neredeyse bilgilendirici reklam kadar aldatıcı reklam kullanıldığı saptanmıştır. Reklam konusunda etki ve yetki sahibi olan taraflar olarak belirginleşen Reklam Kurulu, Reklam Özdenetim Kurulu, hak örgütleri ve reklam üreticileri ile gerçekleştirilen mülakatlarda ise yasal uygulamaların, aldatıcı reklamların denetiminde yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to understand and explain the phenomenon of Internet advertising and to uncover deceptive tactics used in İnternet ads. Accordingly, the present study first explains the nature of advertising, which functions for creating demand in the capitalist economies, and then focuses on how advertising communication is shaped on the Internet. Aditionally, current advertising law has been examined and deceptive advertising has been discussed with different aspects. Throughout the thesis both qualitative and quantitative research strategies have been used to reveal the distribution and nature of deceptive tactics used in Internet advertising. The content analysis on Internet shopping sites revealed the fact that, deceptive advertising is used almost as much as informative advertisement. Aditionally, it is understood that the legal applications are insufficient in supervising deceptive advertisements due to the interviews conducted with the Ministry of Industry and Trade Advertising Committee, the Turkish Advertising Self-Regulatory Council (RÖK), the consumer rights organizations and the advertising producers, whom are the parties with influence and authority on advertising.